Phaedrus Kimdir?

0
Advertisement

Phaedrus kimdir? Latin edebiyatında önemli bir yeri olan ve Latin edebiyatının ilk fabl yazarı olan Phaedrus hakkında bilgi.

Phaedrus Kimdir?

Phaedrus (d. İÖ y. 15, Trakya – ö. İS y. 50, İtalya), Latin edebiyatının ilk önemli fabl yazarı. Ezop (Aisopos) masalları olarak bilinen Eski Yunan’a ait düz yazı fablların Latince serbest ve manzum (iambos ölçüsüyle) çevirilerini yapmıştır.

Köle olarak doğdu. Genç yaşta İtalya’ya gitti, İmparator Augustus’un sarayında azat edildi. Ö dönemin klasik öğrenimi gereği Yunan ve Latin yazarlarını okudu.

Phaedrus’tan önce Ennius, Lucihus ve Horatius gibi Latin şairleri de fabl yazmışlardı; ama Phaedrus kendisini, yapıtlarında öğreticilikle güzelliği kaynaştırabilen öncü bir şair olarak görüyor, ölümsüzlüğe ulaşacağını düşünüyor, kısa yazışıyla da gurur duyuyordu. “Tilkiyle Ekşi Üzümler”, “Kurtla Kuzu”, “Aslan Payı”, “İki Cüzdan”, “Gübredeki İnci” en ünlü fablları arasındaydı. Phaedrus ortaçağda da çok büyük ilgi gördü. Avrupa ve İngiltere’de yapıtlannın düzyazı ve manzum çevirileri yayımlandı. Bunların çoğu Romulus adlı bir derlemeye dayanıyordu. Phaedrus’un kimliği zamanla unutulduğu için, bazı uzmanlar Romulus’un yazarın adı olduğunu varsaydılar.

18. yüzyıl başında Parma’da Phaednıs’un 30’u yeni, toplam 64 fablının bulunduğu bir el yazması ortaya çıkarıldı. Daha sonra Vatikan’da bir başka el yazması bulundu ve 1831’de yayımlandı. Sonraki araştırmalar, Phaedrus’un iambos ölçüsüyle yazılmış 30 fablını daha ortaya çıkardı.

Advertisement

Leave A Reply