Phan Khoi Kimdir?

0

Phan Khôi kimdir? Vietnamlı aydın ve yazar olan Phan Khôi hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgilerin verildiği sayfamız.

Phan Khoi Kimdir?

Phan Khoi (d. 1888?, Quang Nam, Güney Vietnam – ö. 1958, Hanoi, Kuzey Vietnam), Vietnamlı aydın. Kuzey Vietnam’da bilim adamı ve aydınlara komünist rejimi eleştirme izni veren, Çin’deki “yüz çiçek açsın” kampanyasına benzer bir hareket başlatmış, ama eleştirileri nedeniyle sonunda Komünist Parti’nin baskılarına hedef olmuştur.

Phan Khôi

İnançlı bir milliyetçiydi. Gençliğinde Vietnamlı yurtsever Phan Chau Trinh’i izleyerek ülkede toplumsal ve siyasal reformların gerçekleşmesi için çalıştı. Vietnam’ın 1954’te ikiye bölünmesinden sonra komünistlerin denetimindeki Kuzey Vietnam’da kalmayı seçti. Zamanla ülkenin en ünlü aydınlarından biri olan Phan Khoi, Nhan Van ve Giai Pham Mua Xuan adlı iki edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Bu sırada Mao Zedong’un farklı görüşlere özgürlük anlamına gelen “yüz çiçek açsın” siyasetini benimsemesinden yararlanarak Hanoi rejimine sert eleştiriler yöneltti. Komünist Parti’yi yozlaşmayla, Vietnam Halk Ordusu’nu ise aydın düşmanı olmakla suçladı.

Kişiye özel bir alan olan sanata siyasal müdahalede bulunulmaması gerektiğini savunan Phan’ın eleştirileri çok geçmeden yönetimi tedirgin etmeye başladı. Sonunda liberalleşme politikası terk edildi ve Phan “sapma” suçlamasıyla hapse atıldı.


Leave A Reply