Phao Sriyanond Kimdir?

0

Phao Sriyanond kimdir? Başarısız bir darbe girişimine katılmış Tayland’lı polis müdürü Phao Sriyanond hayatı hakkında bilgiler.

Phao Sriyanond

Advertisement

Phao Sriyanond Kimdir?

Phao Sriyanond (d. 1 Mart 1910, Siyam [bugün Tayland] – ö. 21 Kasım 1960, Cenevre, İsviçre), Tayland polis örgütünün genel müdürü. Luang Phibunsongkhram ve Sarit Thanarat’la birlikte yönetimde güçlü bir konum edinmiş, büyük bir silahlı güç oluşturarak iktidarı ele geçirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Luang Phibunsongkhram’ı yeniden iktidara getiren 1947’deki darbeye katıldı. Yeni yönetim sırasında çeşitli bakanlık görevlerinde bulundu ve polis örgütünün başına getirildi. 1952-53 yıllarında Taylandlı Komünistlere yönelik temizlik hareketi sırasında Çin karşıtı katı bir politika izledi.

Afyon kaçakçılığı ve vurgunculuk yapmakla suçlanan polis görevlileri hakkındaki yaygın yolsuzluk iddiaları ve rejim muhaliflerinin kuşkulu ölümleri nedeniyle kötü bir ün kazandı. 1950’lerin başında Sarit’le birlikte Phibunsongkhram karşısındaki konumunu güçlendirdi. Ama Sarit’le arasındaki rekabet 1957’de kansız bir darbeye yol açtı. Darbenin ardından Phibunsongkhram’la birlikte sürgüne gönderildi.

Advertisement


Leave A Reply