Phaulkon Tachard Komplosu Nedir?

0
Advertisement

Tarihe Phaulkon-Tachard Komplosu olarak geçen ve emperyalist bir giriş olan Phaulkon-Tachard Komplosu ile ilgili tarihi bilgiler.

Phaulkon-Tachard Komplosu Nedir?

Phaulkon-Tachard KomplosuPhaulkon-Tachard Komplosu, Siyam (bugün Tayland) kralı Narai’nin danışmanı Konstantinos Phaulkon’la Fransız Cizvit misyoner Gui Tachard’ın Siyam’ı Fransa’ nın denetimi altına sokmaya yönelik başarısız girişimidir (1685-88).

Yunan kökenli Phaulkon Cava’da İngiliz Doğu Hindistan Kumpanyasında çalıştıktan sonra Siyam kralının hizmetine girerek başbakanlık görevine denk düşen danışmanlık konumuna yükselmişti. Başkent Ayutthaya’ya 1685’te gelen Tachard ise Siyam halkını Hıristiyanlaştırarak Fransa’ nın bölgedeki nüfuzunu artırmayı umuyordu. Phaulkon ve Tachard arasındaki görüşmelerin sonunda Fransa’ya geniş ticari ayrıcalıklar tanıyan ve Fransız birliklerinin Singora (Songkhla) kentinde üslenmesine olanak sağlayan bir antlaşma kaleme alındı (Aralık 1685). Ama bununla yetinmeyen Fransa kralı XIV. Louis, stratejik öneme sahip Bangkok ve Mergui kentlerinde Fransız garnizonları kurulmasını öngören ek hükümlerin kabul edilmesini sağlamak amacıyla 1687’de Siyam’a askeri bir birlik gönderdi. Narai Fransa’nın planlarından kuşkulanmaya başlayınca, Phaulkon kralı yatıştırmak için Fransızları ücretli askerler olarak işe aldı.

Narai bunun üzerine, Fransa’yla kurulacak yakın ilişkilerin Ayutthaya ekonomisini denetimleri altında tutan Felemenkliler karşısında bir denge oluşturacağı umuduyla antlaşmayı onayladı. Fransız askerlerinin bölgedeki varlığı saray çevrelerinde geniş tepkilere yol açtı. Narai’ nin süt kardeşi Phetracha’nın önderliğinde birleşen Fransız karşıtı bir grup saray görevlisi, Mart 1688’de Narai’nin sağlık durumunun ağırlaşmasından yararlanarak Phaulkon’u görevden alarak idam ettiler. Fransız birliklerini ülkeden sürdüler.


Leave A Reply