Philetairos Kimdir?

0

Philetairos kimdir? Eski Bergama kralı olan Philetairos hayatı ve yaşadığı dönem ile ilgili olarak kısaca bilgi veren sayfamız.

Philetairos Kimdir?

PhiletairosPhiletairos (d. İÖ y. 343, Tios, Paphlagonia – ö. İÖ 263), İÖ 282-263 arasında Pergamon (Bergama) kralı. İÖ 3. ve 2. yüzyıllarda Anadolu’nun kuzeybatı kesimindeki Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos hanedanını kurmuştur.

İÖ 302’ye değin Anadolu’nun kuzey kesimindeki Frigya’da hüküm süren I. Antigonos Monophthalmos için çalıştı. Daha sonra Trakya hükümdarı Lysimakhos’un hizmetine girdi ve 9 bin talentlik bir hazineyi barındıran Pergamon Kalesi’nin muhafızlığına getirildi. İÖ 282’de bu görevden ayrılarak Suriye’de Büyük İskender’den sonra tahta geçen ve kendisine daha fazla bağımsızlık tanıyan I. Selevkos’un hizmetine girdi.

Yunanistan’da Delphoi’ye ve Ege Denizinde Delos Adasındaki tapınaklara gönderdiği armağanlarla ailesine Anadolu dışında nüfuz kazandıran Philetairos, I. Selevkos’ un ölümüyle (İÖ 280) Anadolu’da Selevkos egemenliği zayıflayınca topraklarını genişletme olanağı buldu. Ölümünden kısa bir süre önce Selevkosların hizmetinden ayrılarak Mısır’a bağlandı. Hadım olduğu söylenen Philetairos’un yerine yeğeni Eumenes geçti.


Leave A Reply