Philopoimen Kimdir?

0

Philopoimen kimdir? Antik Yunan döneminin efsane askerlerinden general Philopoimen hayatı hakkında genel bilgiler.

Philopoimen Kimdir?

PhilopoimenPhilopoimen (d. İÖ y. 252, Megalopolis, Arkadia – ö. İÖ 182, Messinia, Messenia), Akhaia Birliği’nin askeri gücünün artmasında önemli rol oynayan Yunanlı general.

Advertisement

Akademia üyesi filozoflardan Ekdelos ve Demophanes tarafından orduda görev almak üzere yetiştirildi. Girit’te 10 yıl paralı askerlik yaptıktan sonra Akhaia’ya döndü ve İÖ 210-209 dönemi için birliğin süvari komutanlığına seçildi. Süvari birliklerinde yeniden örgütlenmeye giderek Elea sınırında Aitolialıları yenilgiye uğrattı. Konfederasyon generali olarak görev yaptığı İÖ 208-207 döneminde Makedonyalıların ağır zırhlarını ve phalanks taktiklerini kullanarak Makhanidas komutasındaki Sparta ordusunu İÖ 207’de Mantineia’da yendi.

İÖ 206-205 ve İÖ 201-200 dönemlerinde iki kez daha generallik yapan Philopoimen, Ispartalı Nabis’i Messinia’dan çıkardı ve Tegea’ da bozguna uğrattı. Dördüncü generallik döneminde (İÖ 193-192) bir deniz savaşında Nabis’e yenildiyse de Gythieon yakınlarında Nabis’in ordusunu hemen hemen bütünüyle yok etti. Romalı general Flamininus’un engellemesi sonucu ele geçiremediği Sparta’yı Nabis’in öldürülmesinin (İÖ 192) ardından ilhak etmeyi başardı. Bu tarihten sonra Akhaia Birliği’nde tartışmasız bir siyasal otorite elde etti. Messinia’nın ayaklanmasının ardından çıkan çarpışmada tutsak düştü ve zehirlenerek öldürüldü (IO 182). Yaşamöyküsü Plutarkhos tarafından kaleme alınmıştır.


Leave A Reply