Phnom Penh Nerededir?

0

Phnom Penh Nerededir? Kamboçya’nın başkent konumunda bulunan Phnom Penh şehri ile ilgili genel ve tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Phnom Penh Nerededir?

Phnom Penh, Khmer dilinde phnum penh. Kamboçya’nın başkenti. Başak (Bassac), Sab ve Mekong (Meköngk) ırmak sistemlerinin kavşağında yer alır. Irmakların oluşturduğu “X” biçimindeki kavşak Kamboçya’da Tönle Buan Muk (dört yönlü ırmak) olarak bilinir.
Phnom Penh - Kamboçya
Phnom Penh 1434’te Angkor Thom’un yerine başkent olması için inşa edildi. Bu konumunu zaman zaman yitirdiyse de sonuçta 1865’te Kral Norodom tarafından yeniden başkent yapıldı. Çevresinde yönetsel olarak bağımsız Kândal ili (khet) yer alır. Eskiden dokumacılık, ilaç ve makine üretimi gibi çeşitli sanayi etkinlikleriyle kültürel etkinliklerin merkezi olan kent Kızıl Khmerler’in iktidarı sırasında (1975-79) büyük ölçüde boşaltıldı. Etkileyici bir görünümü olan kent kraliyet sarayının ve gümüş yer döşemeleriyle ünlü Preah Morokot Pagodası’nın çevresinde kurulmuştu. VII. Jayavarman Sanat Müzesi’nde Khmer mücevherleri, Ulusal Müze’de ise Khmer sanat ürünleriyle tarihsel belgeleri sergilenirdi.

Advertisement

Kentte Phnom Penh Ulusal Üniversitesi’nin (1956’da Khmer Kraliyet Üniversitesi olarak kuruldu) yanı sıra bağımsız Budacı Üniversite’yle, Budacılık ve Pali konularında araştırmalar yürüten enstitüler etkinlik gösterirdi. Yakın döneme değin gösterilerini yalnızca Kamboçya kraliyet ailesi önünde sunan Kraliyet Balesi uluslararası bir üne sahipti. Bu topluluğun gerçek mücevherler takan dansçı kızları, eski Budacı ve Hindu efsanelerinin pantomim türündeki uyarlamalarını sahnelerdi. Phnom Penh denizden 290 km içeride olmakla birlikte Mekong Deltasındaki Hau Giang Kanalı aracılığıyla Vietnam üzerinden Güney Çin Denizine bağlanan önemli bir limandır. Kurutulmuş balık, mısır, pamuk ve biber başlıca ticari ürünlerdir. Nüfus (1989 tah.) 800.000.


Leave A Reply