Pholadidae Hakkında Bilgi

0

Pholadidae hayvan familyası hakkında bilgiler. Pholadidae sınıfı canlıların genel özellikleri hakkında kısaca bilgi veren sayfamız.

Pholadidae Hakkında Bilgi

Pholadidae, denizlerde çok geniş bir coğrafi dağılım gösteren çift çenetli yumuşakçalar familyasıdır. Özellikle kaya, kabuk, mercan, sert kil ya da çamuru oyarak buralara yuvalanmaya uyarlanmış olan bu familya üyeleri büyük ölçüde kıyılarda yaşar. Derin sularda yaşayan birkaç türü de vardır.

Pholadidae
Çenetlerinin birer ucu oymaya yarayan törpüye benzer çıkıntılarla donanmıştır. Bazı türler sığ bir oyuğa gömülür. Derine gömülen ve sifonlarını yüzeye kadar uzatan türlerin birçoğunda suyu alıp vermeye yarayan bu sifonlar sağlam levhalarla korunmuştur.

Pholadidae üyelerinden Martesia striata ve Martesia pusilla gibi türler su içindeki ahşap malzemeyi, Penitella ve Diplothyra cinslerinin bazı türleri çeşitli yumuşakçaların kabuklarını oyar. Penitella penita gibi bazı türler deniz içindeki beton yapılan oyarak önemli zararlara yol açabilir. Eskiden Avrupa’da değerli bir deniz ürünü sayılan Pholas dactylus, ışıldama özelliği gösterir ve gnays gibi çok sert kayaçları bile oyar.


Leave A Reply