Phra Nakhon Si Ayutthaya Nerededir?

0

Phra Nakhon Si Ayutthaya nerededir? Bangkok’da yer alan turistik bir kent olan Phra Nakhon Si Ayutthaya hakkında genel bilgiler.

Phra Nakhon Si Ayutthaya Nerededir?

Phra Nakhon Si Ayutthaya, ayutthaya, ayuthia ya da phranakhorn sri-ayutha olarak da bilinir, Tayland’ın Merkez bölgesinde il (changwat), il merkezi kent ve eski Tay başkenti. Bangkok’un kuzeyinde yer alır.
Phra Nakhon Si Ayutthaya
Pa Sak Irmağının (mae nam) ağzında, Lop Buri Irmağının oluşturduğu bir adada I. Ramathibodi tarafından yaklaşık 1350’de kurulan ilk yerleşme, zamanla Güneydoğu Asya’nın en güçlü devletleri arasına giren Ayutthaya Krallığı’nın çekirdeğini oluşturdu. Krallığın sınırlan kabaca bugünkü Tayland topraklannı kapsıyordu. Genellikle Krungh Kao (eski başkent) olarak anılan kasaba, 400 yılı aşkın bir süre parlak bir dönem yaşadı. Birçok mimarlık, sanat ve edebiyat yapıtının yok edildiği Birman istilasının (1767) ardından krallığın yönetim merkezi Bangkok’un 72 km güneyine taşındı.

Advertisement

Bir ticaret merkezi olan bugünkü kent, geniş bir kanal ağıyla örülmüştür. Chao Sam Phraya Ulusal Müzesi’ndeki tunçtan Buda tasvirleri başkentin kuruluşundan kalmadır. Müzenin Tay Pavyonu’nda Buda’ya ait kutsal eşyalar saklanır. Geçmişte krallık tapınağı olarak kullanılan Phra Si Sanphet ile Kraliçe Si Suriyothai’ye adanmış Chedi Si Suriyothai öteki önemli yapılan oluşturur. Phra Mongkhon Bophit dünyanın en büyük oturan Buda heykellerinden birini barındınr. Bu tunçtan heykel 17. yüzyıl başlarında Kral Ekathotsarat tarafından yaptırılmıştır.

Phra Nakhon Si Ayutthaya ili Chao Phraya Irmağı sisteminin orta bölümünü çevreleyen 2.557 km2’lik bir alanı kaplar. İlde pirinç, aynca mısır, tütün ve susam yetiştirilir. Eski yazlık kraliyet sarayı Bang Pain’dedir.


Leave A Reply