Piacenza Nerede

0

Piacenza nerede? İtalya’nın kuzeyinde yer alan Piacenza kenti tarihi ve genel özellikleri ile ilgili ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Piacenza Nerede

Piacenza, Latince placentia. İtalya’nın kuzeyinde, Emilia-Romagna yönetim bölgesinde, Piacenza ilinin merkezi kent. Milano’nun güneydoğusunda, Trebbia Irmağının ağzının hemen aşağısında, Po Irmağının güney yakasında yer alır.
Piacenza
M.Ö. 218’de Placentia adlı bir Roma kolonisi olarak kuruldu. İÖ 200’de Galyalılar tarafından yağmalandıktan sonra onarıldı ve tahkim edildi. Zamanla Roma’daki büyük karayollarının kavşak noktası durumuna geldi. Barbar akınlarının ardından 997-1035 arasında Piacenza piskoposları tarafından yönetildi. 12. yüzyılda bağımsız bir komün oldu ve Kutsal Roma-Germen imparatoru I. Friedrich’e (Barbarossa) karşı çıkan kentlerin oluşturduğu Lombardiya Birliği’nin önde gelen üyeleri arasına girdi. Kente egemen olmaya çalışan Visconti ve Sforza aileleri arasındaki uzun mücadelenin sonunda, Papa III. Paulus’un oğlu Pier Luigi Farnese için kurduğu Parma ve Piacenza Düklüğü’ne bağlandı (1545). Farnese ailesinin soyunun tükendiği 1731’de İspanyol Bourbonlarının eline geçen yöre 1868’de Fransa tarafından ilhak edildi. 1814-15’teki Viyana Kongresi’yle Napoleon’un ikinci eşi Marie-Louis’e, onun ölümünden sonra da (1847) yeniden Bourbonlara geçti. 1860’ta Parma’yla birlikte Piemonte-Sardinva topraklarına katılan Piacenza 1861’de İtalya Krallığı’nın parçası oldu.

Advertisement

Kentte Roma döneminden günümüze ulaşmış hiçbir yapı yoktur. Duvarları tuğladan örülmüş katedral (1122-1253) Lombardiya romanesk üslubunun güzel bir örneğidir. Öteki önemli ortaçağ kiliseleri arasında, cephesi 11. yüzyıldan kalma eski S. Antonino Katedrali, tabanı 12. yüzyıl mozaikleriyle kaplı S. Savino Kilisesi, yapımına 1278’de başlanan San Francesco Kilisesi, Raffaello’nun “Sistina Madonnası” tablosunun ilk sergilendiği yer olan S. Sisto Kilisesi (1499-1511) ve Pordenone’ye ait fresklerle bezeli Sta. Maria di Campagna Kilisesi (1522-28) sayılabilir. Önemli sarayların başında ise yapımına 1281’de başlanan Halk Sarayı’yla, yapımına 1558’de başlanan ve hiçbir zaman tamamlanmayan görkemli Farnese Sarayı gelir. Eskiden beri bir bağcılık ve tahıl yetiştirme merkezi olan kent hızla gelişen bir hafif sanayiye sahiptir. Nüfus (1991 tah.) belediye, 103.536.


Leave A Reply