Piemonte Nerede?

0

Piemonte Nerede? İtalya’nın kuzeybatısında yer alan bir bölge olan Piemonte ile ilgili genel ve ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Piemonte, İtalya’nın kuzeybatısında, Alessandria, Asti, Cuneo, Novara, Torino ve Vercelli illerini içine alan bölge. Yüzölçümü 25.399 kilometrekaredir. Odağını Po Vadisinin oluşturduğu bölge, doğu dışında tüm yönlerden Apenninler ve Alpler’in uzantılarıyla çevrilidir. Adı “dağ eteği” anlamına gelir ve yeryüzünün başka kesimlerindeki benzer bölgeler için de kullanılır. Po’nun güneyinde yoğun tarım yapılan tepelik alanlar, Alpler’in eteklerinde Maggiore ve Orta gölleri bulunur. Po Irmağı ile kollarından tarımsal sulama amacıyla yararlanılır.
Piemonte
Roma döneminde Piemonte, yarımadayı Alpler’in ötesindeki imparatorluk topraklarına bağladığından büyük önem taşıyordu. Lombard ve Frank egemenliğinin ardından Savoia (Savoie) hanedanı bölgede güçlenmeye başladı. 1400’den sonra Alpler’in her iki tarafını da denetim altına alan hanedan, 1700’e gelindiğinde tüm Piemonte’ye egemen olmuştu. Risorgimento (Yeniden Yükseliş) hareketi sırasında Piemonte, İtalya’yı birleştirmeyi amaçlayan 1848, 1859 ve 1866 hareketlerinde başı çekti. Başlangıçta Piemonte ve Sardinya kralı olan II. Vittorio Emanuele 1861’de ilk İtalya kralı oldu.

Piemonte’yi çevreleyen Alpler, burada kurulu birçok hidroelektrik santralıyla tüm Kuzey İtalya için büyük önem taşır. Ormanlık bölgelerde kerestecilik, yamaçlardaki çayırlarda mandıralara yönelik hayvancılık yapılır. Başlıca bitkisel ürünler buğday, pirinç, sebze ve meyvedir; Po’nun güneyindeki tepelerde ise İtalya’nın en kaliteli şarapları üretilir. Torino, Cenova ve Milano’nun oluşturduğu büyük sanayi üçgeninde yer alan Piemonte’de, imalat büyük ölçüde çeşitlenmiştir. Bölgenin en büyük kenti ve önde gelen sanayi merkezi olan Torino’da, Avrupa’nın en büyük otomobil fabrikalarından birinin yanı sıra basımevleri, dokuma ve makine fabrikaları vardır. Torino’nun kuzeydoğusunda bulunan Ivrea, Avrupa’nın önde gelen büro makineleri yapımcısıdır. Piemonte’nin öteki önemli sanayi ürünleri dokuma, kimyasal madde ve camdır. Fransa ile İtalya arasındaki ana demiryolu bağlantısı olan Mont Cenis Tüneli-Paris hattı, Piemonte’den geçer. Kuzeydeki Simplon Tüneli de İsviçre ile bağlantı sağlar. Cenova limanı tüm bölgeye hizmet verir.


Leave A Reply