Pier Paolo Pasolini Hayatı ve Eserleri

0

Pier Paolo Pasolini kimdir ve ne yapmıştır? Pier Paolo Pasolini hayat hikayesi, filmleri ve eserleri hakkında bilgi.

Pier Paolo Pasolini

Pier Paolo Pasolini; (d. 5 Mart 1922, Bologna – ö. 2 Kasım 1975, Ostia, Roma yakınları, İtalya), İtalyan sinema yönetmeni, şair ve roman yazarıdır. Toplumsal eleştiriler içeren ve alışılmışa aykırı üslubuyla dikkati çeken çarpıcı filmleriyle tartışmalar yaratmıştır.

Subay olan babasının görevi nedeniyle İtalya’nın kuzeyindeki çeşitli kentlerde okudu. Bologna Üniversitesi’nde sanat tarihi ve edebiyat öğrenimi gördü. II. Dünya Savaşı sırasında Friuli bölgesinde, baskı altındaki köylülerle geçirdiği dönem sonradan Marksizmi benimsemesinde etkili oldu. Ama kendine özgü bakışını ve kutsal değerlere bağlılığını sürdürerek Marksizmle Hıristiyanlığı bağdaştırma çabasıyla çevresinde şaşkınlık yarattı.

1950’lerde Roma’da yoksulluk içinde geçen yaşamı, Ragazzi di vita (1955; Ragazzi, 1992) ve Una vita violenta (1959; Acımasız Yaşam) adlı ilk iki romanına malzeme oluşturdu. Roma’nın harap mahallelerindeki yoksulluk ve sefaleti katı bir gerçekçilikle irdeleyen bu romanlar, ilk filmi Accattone’yle (1961; Dilenci) benzer nitelikteydi ve üç yapıt da hırsızlar, fahişeler ve Roma’nın yeraltı dünyasından başka insanların yaşamı üzerineydi.

En tanınmış filmi II Vangelo secondo Matteo (1964; Aziz Matyas’a Göre İncit) Hz. İsa’nın yaşamını ve ölümünü yalın, belgesel bir üslupla ele alıyordu. Komik bir alegori olan Uccellacci e Uccellini (1966; Şahinler ve Serçeler) filminin ardından çevirdiği Edipo Re (1967; Kral Oidipus) ve Medea (1969) filmlerinde eski mitolojik öyküleri çağdaş bir bakışla yeniden yaratmayı denedi. Başrolünde ünlü soprano Maria Callas’ ın oynadığı Medea’nın bir bölümünü Türkiye’de çekti. Teorema (1968; Teorem) ve Porcile (1969; Domuz Ahiri) fibi filmlerinde siyasal ve dinsel görüşlerini aktarmak için erotizm, şiddet, yozlaşma öğelerini kullanması Katolik Kilisesi’nin tutucu kesimiyle çatışmasına yol açtı. Ardından II Decamerone (1971; Dekameron) ve The Canterbury Tales (1972; Canterbury Öyküleri) filmleriyle ortaçağ erotizmini ele aldı. Bu filmler, 1974 tarihli Ilfiore delle mille e una notte (1001 Gece Masalları) filmiyle bir üçleme oluşturur. Pasolini ayrıca birçok şiir kitabı ve edebiyat eleştirilerini topladığı kitaplar da yayımlamıştır. Türkçede Fildişi Kulenin Dışında (1992) adlı bir yapıtı daha yayımlanmıştır.


Leave A Reply