Pierre Hyacinthe Azais Kimdir?

0

Pierre Hyacinthe Azais kimdir? Fransız bir filozof düşünür olan Pierre Hyacinthe Azais hayatı ve çalışmaları hakkında kısa bilgiler.

Pierre Hyacinthe AzaisPierre Hyacinthe Azais (d. 1 Mart 1766, Soreze – ö. 22 Ocak 1845, Paris, Fransa), insan deneyimlerinin neşe ve üzüntü arasındaki doğal ve uyumlu denge ile beslendiğini ve ancak bu dengede bir anlam olduğunu savunan düşünür.

Advertisement

Des compensations dans les destinees humaines (1809, 3 cilt; İnsan Yazgısında Ödünleme) adlı yapıtıyla ün kazandı. Bunu izleyen Systeme universel’de. (1809-12, 8 cilt; Evrensel Sistem) aynı düşünceyi geliştirdi ve kozmolojik kavramlarla ilişkilendirdi. Bu yapıtın özünü, geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki bütün deneyimlerin, genişletici ve daraltıcı güçler arasındaki karşılıklı etkileşim bağlamı içinde anlaşılabileceği düşüncesi oluşturuyordu. Pierre Hyacinthe Azais, sonraları siyasetle ilgilendi ve küçük yönetim görevlerine atandı. Fransa’da Bourbonlar yeniden güçlenince görevinden uzaklaştırıldı, sonunda iyice yoksullaştı.

Yıllar sonra Pierre Hyacinthe Azais’e aylık bağlandı; karısı yazar Sophie Cotton ile birlikte roman yazmaya yöneldi. Karısının L’Ami des en-fants (1816, 12 cilt; Çocukların Arkadaşı) adlı yapıtının yazımına yardımcı oldu. Bu kitap, Arnaud Berquin’in çocuk öyküleri derlemesinin bir devamıdır.


Leave A Reply