Pierre Le Moyne d’Iberville Kimdir?

0

Pierre Le Moyne d’Iberville kimdir ve ne yapmıştır? Pierre Le Moyne d’Iberville hayatı, biyografisi ve keşifleri hakkında bilgi.

Pierre Le Moyne d’Iberville

Pierre Le Moyne d’Iberville; (d. 16 Temmuz 1661, Montreal, Kanada – ö. 9 Temmuz 1706, Havana, Küba), Louisiana’daki Fransız topraklarında ilk kalıcı Fransız yerleşmesini kuran Fransız asıllı Kanadalı asker ve kâşiftir.

On dört yaşındayken Fransız Deniz Kuvvetleri’nde asteğmenliğe atanarak Fransa’ya gönderildi. Dört yıl Fransız gemilerinde görev yaptıktan sonra Kanada’ya döndü. 1686’da Fludson Körfezindeki İngiliz kalelerine karşı düzenlenen Fransız saldırısına komuta etti. Bu seferden sonraki 10 yılın büyük bölümünü Fransız Kanadası’nı İngiliz saldırılarına karşı savunmakla geçirdi.

İngilizlerle Fransızlar arasındaki, Hudson Körfezi üzerindeki egemenlik mücadelesinden kaynaklanan çatışmalara son veren Rijswijk Antlaşması’nın (1697) imzalanmasından sonra, Mississippi Deltasında bir koloni kurmakla görevlendirildi. Ocak 1699’da Mobile Körfezine (bugün Alabama eyaletinde) 200 kolonici yerleştirdikten sonra, Mississippi Irmağının ağzını ararken Meksika Körfezinin kuzey kıyılarında yeni yerler keşfetti. Bu sırada Mississippi’nin deltasına giren ve ırmağı izleyerek Red Irmağının ağzına kadar ilerlediği sanılan Iberville, koloni kurmaya elverişli bir yer bulamayınca, bugün Mississippi eyaletinin Biloxi kentinin bulunduğu yerde, Maurepas Kalesi’ni inşa ettirerek Mobile Körfezine yerleştirdiği kolonicileri buraya taşıdı. Meksika Körfezi kıyısındaki ilk kalıcı Fransız yerleşmesi olan bu koloniyi kurduktan bir yıl sonra, Mississippi kıyısında, New Orleans’ın bulunduğu yerin yakınlarında ikinci bir yerleşme kurdu. Ama bölgenin iklim koşulları sürekli yaşamaya elverişli olmadığından buraya yerleştirdiği kolonicilerin çoğunu bir süre sonra Mobile Irmağı kıyısına taşımak zorunda kaldı.

İngiltere’yle savaşın yeniden başlaması üzerine koloniyi genişletmek için yaptığı planlan yarıda bırakarak Batı Hint Adaları filosunun komutanlığını üstlendi. 1706’da Nevis ve St. Kitts adalarına bir saldırı düzenleyerek İngilizleri teslim olmak zorunda bıraktı. Ayrıca 30 İngiliz gemisine el koyarak 1.750 İngiliz askerini tutsak aldı. Bugün Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinin bulunduğu bölgedeki İngiliz üslerine karşı bir saldırı düzenlemeye hazırlanırken sıtmadan öldü.


Leave A Reply