Pierre Loti, İzlanda Balıkçısı Kitap Özeti Karakterleri Konusu

0
Advertisement

Türkçeye defalarca çevrilmiş Pierre Loti’nin İzlanda Balıkçısı isimli eserinin kısa özeti, karakterleri ve konusu. İzlanda balıkçısı hakkında bilgi.

Pierre Loti - İzlanda Balıkçısı

Pierre Loti – İzlanda Balıkçısı Kitap Özeti

BRiTANYALI balıkçılar, her yaz kuzeye çıkarlar, İzlanda’ya kadar uzanarak ailelerini geçindirecek büyük avı kovalarlar. Aylarca denizlerde avlandıktan sonra ülkelerine dönerler, mahsullerini satarlar. Nişan, düğün, tören, balo gibi eğlencelerin Paimpol’da hep sonbahara rastlaması bundandır.

Sylvestre ile Yann da, bu balıkçılardandır. Sylvestre Moan, henüz on yedi yaşındadır. Başaltında, öbür balıkçılarla birlikte, Yann Gaos’un inmesini bekler. Balıkçıların piri Meryem Ana’ya kadeh kaldırılacaktır. İşte yeni bir mevsim daha açılmıştır. Sırayla herkes güverteye çıkacak, oltayla balık avına koyulacak, yakalananlar tuzlanmak üzere fıçılara basılacak, mevsim böylece tamamlanacaktır. Bazen, bu giden gemilerden birinin ya da birkaçının geri dönmediği olur. O zaman, balıkçı ailelerinin bir kısmı, kışı yas içinde geçirir.

Sylvestre, Yann’ın kızkardeşiyle sözlüdür.

Yann ise, Sylvestre’in amca kızı olan Gaud’u sever. Ama bir türlü evlenemezler. Buna biraz da Yann’ın Breton inadı sebep olur. Çünkü Gaud’un ailesi zengindir. Yann, bunu bir türlü gururuna yediremez. Halbuki Gaud da Yann’ı çok sever. Ama ne yapsın? Elinden her iş gelen bu ince kız, bir türlü Yann’ı beklemekten kendini alamaz. Eylülde her iki arkadaş, balıkçı gemisiyle birlikte Paimpol’a dönerler. O yıl da, sonbaharda büyük bir düğün olur. Bir de balo verilir. Yann, baloya gider, bütün gece Gaud’la dans eder. Sylvestre de, artık nişanlandığı Moan’la dans eder. O geceden sonra Gaud iyice ümitlenmiştir. Bütün kış, Yann’ın kendisini aramasını bekler. Boşuna… Nihayet, Yann’ın babasına gerekli bir parayı götürmek üzere, Gaud, kendisi gider. Gene delikanlıyı göremez. Sonunda, Yann, Gaud’lara geldiği bir akşam, düşüncesini açıklar, evlenmelerine imkân olmadığını belirtir.

Sylvestre, askerlik hizmetini yapmak üzere Uzak Doğu’ya gönderilmiştir. Tonkin yakınlarında, kahramanca savaşırken vurulur, ölür. Ona bakan büyükannesi Yvonne, üzüntüsünden bunak hale gelir, çoluk çocuk maskarası olur. Gaud’un babası da idaresizlik yüzünden iflâs eder. Gaud, Yvonne’a bakmaktadır. Onun bu yardımları ve babasının iflâsından sonra düştüğü durum, Yann’a yeniden evlenme fikrini verir. Nitekim Gaud, bu evliliğe çoktan razıdır. Ama kısa bir zaman sonra Yann, çıktığı seferden dönmez. İzlanda yakınlarında, gemisiyle kaybolur gider. Böylece, vaktiyle Sylvestre’e söylediği «Benim evlenmeme imkân yok, ben denizle nişanlıyım…» sözü, yerine gelmiş olur.

Advertisement

Leave A Reply