Pietro da Cortona Kimdir?

0
Advertisement

Pietro da Cortona kimdir?İtalyan mimar ve ressam Pietro da Cortona hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

Pietro da Cortona Kimdir?

Pietro da CortonaPietro da Cortona. Fransızca pierre de cortone. asıl adı pietro berrettini (d. 1 Kasım 1596, Cortona, Toscana – ö. 16 Mayıs 1669, Roma), barok üslubun önde gelen temsilcilerinden İtalyan mimar, ressam ve dekoratör.

Yaklaşık 1612’de Roma’da Andrea Commodi ve Baccio Ciarpi adlı Floransalı ressamların yanında çalışmaya başladı. Antik Çağ heykelleriyle Raffaello’nun yapıtlarından etkilendi, ilk çalışmaları arasındaki en önemli yapıtı Roma’daki Sta. Bibiana Kilisesi’nde yaptığı üç duvar resmiydi. 1620’lerde Roma yakınlarındaki Pigneto Villası’nı tasarladı.

1630’larda Roma’da yaptığı SS. Luca ve Martina Kilisesi (1635-50) ve gene bu kentteki Barberini Sarayı’nın tavan resimlerinden “İlahi Takdir Alegorisi” ile sanatında doruğa ulaştı. SS. Luca ve Martina Kilisesi’nin tasarımı Roma mimarlığından çok Floransa geleneğine dayanan, Borromini ya da Bernini’nin uyguladıkları barok üsluptan farklı bir yorumdu. Barberini Sarayı’nın büyük salonunun tavan resmindeki güçlü renkler ve derin perspektif, Pietro’ nun 1637’de Venedik’te tanışmış olabileceği Veronese’nin üslubunu anımsatıyordu.

Pietro 1637’de Floransa’ya gitti ve Toscana grandükü II. Ferdinando’nun Pitti Sarayı’n da yer alacak “İnsanın Dört Evresi” adlı duvar resmi dizisine başladı. 1647’de Roma’da Vallicella’daki Sta. Maria Kilisesi ile Papa X. Innocentius için Piazza Navona’da ki Pamphili Sarayı’nın tavan resimlerini (1651-54) yaptı. Bu dönemdeki mimarlık çalışmaları arasında Sta. Maria della Pace Kilisesi’nin (1656-57) ve Roma’daki Sta. Maria in Via Lata Kilisesi’nin (1658-62) cepheleri vardı. Pietro da Cortona 1634’ten 1638’e değin Roma’daki San Luka Akademisi’nin yöneticiliğinde bulundu.

Advertisement

Leave A Reply