Pigmeler Hakkında Bilgi (Kısaca)

0

Pigmeler kimlerdir? Pigmeler nerede yaşarlar, özellikleri nelerdir? Pigmeler hakkında bilgi.

pigmePigmeler; özellikle Afrika’nın ortasındaki Ekvator topraklarında yaşayan halktır. Yaklaşık 150 bin kişiden oluşan ve ekvatoral yağmur ormanlarında ayrı ayrı kabileler biçiminde yaşayan Pigmeler, üç ana gruba ayrılır:

Advertisement

Eski Belçika Kongosu’nun doğusunda Bambuti’ler (ormanlılar), eski Belçika Kongosu’nun batısında ve Kongo Cumhuriyeti’nde Merkez Pigmeleri, Gabon ve Kamerun’da da Batı Pigmeleri. Boyları 150 cm’in altında olan Pigmelerden boyları en kısa olanları Bambuti Pigmeleridir. Afrika’da yaşayanların dışında Hindistan’da yaşayan Andamarlar ve Filipinler’de yaşayanlar dünyadaki öteki Pigme gruplarını oluşturur. Asya’da bu Pigmelere Negrito adı verilir.

Pigmeler, arı bir ırkın bozulmuş bir türünü değil, ayrı bir ırkı oluştururlar. Pigmeler mezofesaldir. Çene kemikleri hafifçe öne çıkık, saçları kısa ve kıvırcık olup, tenleri sarı ile kırmızı arasında çeşitli tonlardadır. Geçimlerini avcılık ve toplayıcılıkla sağlarlar. Yarı daire biçiminde ağaç gövdelerine dayalı, tek kapılı kulübelerde yaşarlar. Kararları kabile üyeleri birlikte alır. Genellikle kabile dışından evlenirler, çok eşliliğe rastlanmaz.

Aynı kandan gelen çok sayıda ailenin oluşturduğu her kabilenin ayrı bir totemi vardır. Bu totem genellikle maymun, timsah gibi bir hayvanlardır. Kutsal sayılan bu hayvana megbe denir. Ayrıca tüm kabileler Khmvum adını verdikleri tek bir yaratıcı tanrıya taparlar. Atalarının ruhlarının bir yerlerde yaşadığına inanırlar ve ölülerini bir mağarada ya da ağaç kavuğunda saklarlar. Kendilerine özgü bir dilleri bulunmasına karşın zamanla ticari ilişkide bulundukları Bambutilerin dilini benimsediler.

Advertisement


Leave A Reply