Pigmelerin Boyları Neden Uzamaz?

0

Pigme ne demektir? Pigmelerin boyları ne kadardır, neden kısa kalır, uzamaz? Pigmelerin boyları neden uzamaz? Özellikleri nelerdir?
pigmeler

Pigmelerin Boyları Neden Uzamaz?

Araştırmalar, cücelerin boylarını uzatabilirken, Pigmelerin bu şansa hiçbir zaman sahip olamayacaklarını ortaya koydu.

Advertisement

Orta Afrika’da yasayan pigme cücelerinin en uzunlarının boyları 1.45 metredir. Orta Afrika’nın en yağmurlu bölgesinde yaşayan pigmeler vücutca iri yapılı, olup bacakları kısadır. Bazı antropologlar onları zenci ırkından ayrı bir ırk olarak kabul ederler. Ama zencilerle pigmelerin kan grupları aynıdır. Bu da oldukça önemli bir faktördür. Diğer bir benzerlikleri de büyüme hormonlarının düzeyi de aynıdır.

pigmeler

Büyüme hormonu, karaciğer pepsinlerini büyümeyi hızlandıran maddeye dönüştürerek etkisini gösterir. Büyümeyi hızlandıran bu maddeler insüline benzer, hem yapıları hem de işlevleri bakımından hem pigmeler hem de diğer cücelerde büyümeyi hızlandıran maddelerin oranı çok düşüktür. Bu maddeler sonra dan bu kişilere aşılanabilir. Böyle durumlarda cücelerde büyüme görülürken, pigmelerde herhangi bir fark olmaz. Zürih Üniversitesinden bir araştırma grubunun yaptığı çeşitli çalışmalarla bu gerçek ortava konulmuştur.

Advertisement

Pigmelerin boylarının uzamamasının nedeni, kötü beslenme değil, büyüme maddesinin oranının düşük olmasıdır. Ama pigmelerin diğer cücelerden farkı, fazladan verilen insüline karsı duyarsız olmalarıdır.


Leave A Reply