Pigmelerin Özellikleri

0

Pigmeler ile ilgili olarak genel bilgilerin ve pigmelerin özellikleri ve yaşam tarzları hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

pigmeler

Advertisement

Afrika’da, Asya’nın Uzak Doğu adalarında yaşayan çok kısa boylu insanlara «Pigmeler» denir. Bu kelime Eski Yunanlılar’ın kullandıkları bir uzunluk ölçüsünden gelir: Dirsekten parmakların başladığı yere kadar uzunluğa «1 pigme» denirdi, bugünkü ölçümüzle 35 santim kadar tutar.

Pigmeler’in boyları ortalama 1 ila 1,20 metre arasındadır. Doğuştan normal, zekaları tam insanlardır.

Pigmeler’in nereden geldikleri belli değildir. Yaşadıkları bölgeler göz önüne alınarak Zenci ırkından sayılırlarsa da, görünüş ve yaşayış bakımından Zenciler’den farklıdırlar.

Negrillolar. —
Afrika’nın Ekvator bölgesinde yaşayan Pigmeler’e «Negrillolar» denir. Kongo nehrinin dolaylarında küçük topluluklar halinde yaşarlar. Afrika’da yaşayan Pigmeler arasında Akkalar’la Tikkiler en başta gelir.

Negritolar. —
Asya’da yaşıyan Pigmeler’e «Negritolar» denir. Bunlar geniş bir bölgeye yayılmışlardır. Aetalar Filipin Adaları’nda, Semanglar Malaya’da, Tapirolar da Yeni Gine’de yaşarlar. Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’nın yerli halkından çoğu da Pigme’dir.

Pigmeler’le cüceleri birbirine karıştırmamalıdır. Pigmeler çok kısa boylu bir soydur, cüceler ise normal insanlardan dünyaya gelirler.

Advertisement


Leave A Reply