Pıhtılaşma Faktörü Testleri Nedir? – Eksikliği Nedenleri

0

Pıhtılaşma faktörü nedir, testleri neden yapılır? Pıhtılaşma faktörü testleri sonuçlarının analizi, eksikliği nedenleri nelerdir?

kanama

Advertisement

Pıhtılaşma Faktörü Testleri Nedir? – Eksikliği Nedenleri

Pıhtılaşma Faktörü Testleri Nedir?

Pıhtılaşma faktörleri kandaki kanama kontrolüne yardımcı olan proteinlerdir. Kanda birkaç farklı pıhtılaşma faktörü vardır. Kanamaya neden olan bir kesik veya başka bir yaralanma olduğunda, pıhtılaşma faktörleri bir kan pıhtısı oluşturmak için birlikte çalışır. Pıhtı çok fazla kan kaybetmeyi önler. Bu işleme pıhtılaşma kademesi denir.

Pıhtılaşma faktörü testleri, bir veya daha fazla pıhtılaşma faktörünün işlevini kontrol eden kan testleridir. Pıhtılaşma faktörleri, Romen rakamları (I, II VIII, vb.) Veya isim (fibrinojen, protrombin, hemofili A, vb.) İle bilinir. Herhangi bir faktörünüz eksik veya kusurlu ise, yaralanma sonrası ağır, kontrolsüz kanamaya neden olabilir.

Pıhtılaşma Faktörü Testleri Neden Yapılır?

Herhangi bir pıhtılaşma faktörüyle ilgili bir sorununuz olup olmadığını anlamak için bir pıhtılaşma faktörü testi kullanılır. Bir sorun bulunursa, muhtemelen kanama bozukluğu olarak bilinen bir durumunuz vardır. Farklı türde kanama bozuklukları vardır. Kanama bozuklukları çok nadir görülür. En iyi bilinen kanama bozukluğu hemofilidir. Hemofili, VIII veya IX pıhtılaşma faktörleri eksik veya bozuk olduğunda ortaya çıkar.

Bir seferde bir veya daha fazla faktör için test edilebilir.

Advertisement

Ailenizde kanama bozukluğu öyküsü varsa bu teste ihtiyacınız olabilir. Kanama bozukluklarının çoğu kalıtsaldır. Bu, ebeveynlerinizden birinden veya ikisinden birden geçmesi anlamına gelir.

Doktorunuz, kalıtımsal olmayan bir kanama bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsa, bu teste de ihtiyacınız olabilir. Her ne kadar nadir olsa da, diğer kanama bozukluklarının nedenleri arasında şunlar vardır:

Karaciğer hastalığı
K vitamini eksikliği
Kan inceltici ilaçlar

Ek olarak, kanama bozukluğu belirtileri varsa pıhtılaşma faktörü testine ihtiyacınız olabilir. Bunlar şunları içerir:

Yaralanma sonrası ağır kanama
Kolay morarma
Şişme
Ağrı ve sertlik
Açıklanamayan kan pıhtısı.

Bazı kanama bozukluklarında kan çok az değil, çok fazla pıhtılaşır. Bu tehlikeli olabilir, çünkü vücudunuzda bir kan pıhtısı hareket ettiğinde, kalp krizi, felç veya diğer hayati tehlike oluşturan durumlara neden olabilir.

Advertisement

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız pıhtılaşma faktörlerinizden birinin eksik olduğunu veya düzgün çalışmadığını gösteriyorsa, muhtemelen bir tür kanama bozukluğunuz vardır. Hastalığın tipi hangi faktörün etkilendiğine bağlıdır. Kalıtsal kanama bozuklukları için bir tedavi olmasa da, durumunuzu yönetebilecek tedaviler vardır.


Leave A Reply