Pilates Nedir? Pilatesin Özellikleri Nelerdir ve Pilates Zayıflatır mı?

0
Advertisement

Pilates nedir? Pilates egzersizlerinin özellikleri nelerdir? Açıklamaları. Pilatas nasıl yarara sağlar ve pilates zayıflatır mı?

Pilates

Pilates nedir?

Yıllardır kadınların ve erkeklerin, fazla kilolarından kurtulmak için spor salonlarının kapısını çok kez aşındırdığını hepimiz bilmekteyiz. Bu istek uğruna bir çok spor dalını deneyen bireyler, genellikle çok çabuk süreçlerde kilo vermek istedikleri için vücutlarının fiziki olarak düzenli spor yapma düzenini edinmelerine fırsat tanımadan çok aceleci davranıp fiziksel rahatsızlıklar geçirebilmekte, ağrılar ya da acılar yüzünden sporu kısa bir süreçte bırakabilmekte. Ya da bunlara rağmen yılmayıp bir süre daha spor yapmaya devam ettikten sonra istedikleri süreçte istedikleri kiloları veremedikleri için bir anda spor yapmayı bırakarak verdikleri az miktardaki kiloları da geri almaktadırlar.

Son yıllarda bu tip koşma, yürüme, ağırlık kaldırma gibi sporların dışında daha basit ve daha az tempolu sporlara rağbet daha da artmıştır. Bu tip sporların arasında en bilineni ise pilatestir. Pilates, ciddi bir spordan daha çok eğlenceli bir egzersiz durumu olarak göze çarpmaktadır. Örneğin, koşarak bacak bölgenizi ve kalça bölgenizi, ağırlık ve kardiyo çalışmalarıyla kol, sırt ve bel bölgenizi ayrı ayrı çalıştırmakla sınırlı kalsanız da. Pilateste hem sırt, hem karın, hem bel, hem kalça, hem basen hem de bacak bölgelerinizi aynı anda çalıştırmanız mümkündür.

Pilatesin en büyük özelliği kilo verdirmesinin dışında vücuda ciddi bir fiziki form kazandırmasıdır.

Pilates yapan kadın ya da erkek daha fit görünüşe sahip olmakta, pilateste uyguladığı hareketler dolayısıyla daha dik bir duruşa sahip olmakta ve pilatesin esneme hareketleri sayesinde belki bir kaç santim daha boyunu uzatabilmektedir. Pilatesin bu kadar revaçta olmasının etkileri bunlarla da sınırlı değil. Bu tip yararlarının yanında özellikle bayanlar tarafından doğru nefes alma tekniğini de öğrettiği için, vücut hatlarını sıkılaştırma imkanı olduğu için, spor yaptıktan sonra çok yorgun olarak eve gelmek yerine daha enerjik ve canlanmış olarak eve dönme imkanı sunduğu için çok fazla tercih edilmesine şaşılmaması gereklidir.

Pilates hakkında son yıllarda yapılan bir araştırmanın sonucunda; 6 yıl ve üzeri süreçlerde pilatesle ilgilenen kişilerin içinden 15 aday seçilerek, bu kişilerin 30 dakikalık süreçlerde pilates yapılması istenmiş. Her bir adayın yarım saatlik pilates yapma süreçlerinden sonra yaktıkları kalori hesaplanmıştır. 70 kilo olan ve en ileri derecedeki pilates hareketlerini yapan bir adayın verdiği kalorinin 500 kalori olduğu, daha orta seviyede pilates hareketleri yapan bir adayın 375 kalori verdiği ve daha başlangıç seviyesindeki pilates hareketlerini yapan adayın 250 kalori verdiği hesaplanmıştır.

Advertisement

Pilates zayıflatır mı?

Pilatesin zayıflattığı herkes tarafından bilinen bir gerçek ancak tek farkla; pilates diğer vücudun emek harcayarak hızlı tempoyla kilo verdirmeye teşvik ettiği bir spor dalı olmadığı için daha uzun vadede kilo verdirici bir etkinliktir. Daha doğrusu pilates, bir spor dalından ziyade bir egzersiz biçimidir. Bu yüzden kilo vermek amacıyla sadece pilates yapmak sizi kilo vermeniz için çok uzun bir sürece sokar. Kısa sürede forma girmek isteyen kişilerin sadece pilatesle istedikleri kiloya inmeleri mümkün değildir.

Çünkü en baştan beri anlattığımız gibi vücudun kilo verme süreçleri hızlı bir şekilde efor sarfetmesiyle doğru orantılıdır. Bu orantı doğrultusunda bisiklete binmek, koşmak, yüzmek ya da bunlara benzer herhangi bir spor dalıyla uğraşmak pilatesten çok daha etkili kilo vermek yöntemleridir. Pilatesin sağladığı yararlar sırasında kilo vermek çok arka planlarda kalmaktadır. Bunun öncesinde vücudu daha sıkı ve fit bir görüntüye ulaştırmak. Kasları daha da iyi çalıştırmak ve geliştirmek. Eklem yapılarının ve kemik yapılarının daha esnek bir duruşa ve hareket kabiliyetine sahip olmasını sağlamak gibi özellikleri bulunmaktadır. Pilatesle kilo vermek isterseniz, yaptığınız pilates egzersizlerinin de yanında mutlaka daha çok vücut eforu sarf etmeyi gerektirebilecek ekstradan bir sporla uğraşmalısınız.


Leave A Reply