Pilatesin Faydaları Nelerdir? Maddeler Halinde Faydaları

0

Pilates nedir? Sağlıklı egzersizin adresi olan pilatesin faydalarının maddeler halinde açıklamalı olarak yazıldığı sayfamız.

Pilates

Pilates nedir?

Pilates, uğraş alanı olarak bir spor dalı kategorisindedir. Vücut egzersizleri ve bir takım jimnastik hareketleri temellerine dayanmaktadır. Pilates ilk olarak 1900 yılında Joseph Pilates tarafından keşfedilmiştir. Keşfedildiği tarihten itibaren de fiziksel olarak yapılan fitness türlerinden biri olarak sayılmaktadır. Pilates yapılmasının temel amaçları omurganın güzel bir destek altına alınması, bedenin denge durumunun daha iyi sağlanması ve kas sisteminin çalıştırılması esaslarıdır. Diğer spor türlerinde bir çok kez tekrarlanan hareketlerin aksine pilatesteki hareketler kısa süreçte yapılır ancak etkili hareketler oldukları için etkileri hemen gözlenmektedir.

Toplamda 500 çeşit hareket imkanı ve birbirinden farklı 5 spor aleti desteği bulunan pilates, bedensel açıdan olduğu kadar zihinsel açıdan da vücutta bir kontrol mekanizması oluşturmaktadır. Pilates hayat düzeninin içerisine düzenli girdiğinde ve düzenli olarak pilates yapıldığında bu sporla ilgilenen kişinin vücut yapısı daha esnek, zihinsel olarak daha konsantrasyon sahibi ve daha kontrollü hareket eden bireyler haline dönüştükleri gözlemlenmektedir. Pilates sporunda esasen temel olarak sayılabilecek birbirinden farklı ancak hepsi birbirine bağlı 6 farklı kural bulunmaktadır.

O kuralları şu şekilde açıklayabiliriz;

1.Kontrol : Hareketlerin yapılma esasını bilerek ona uygun bilinçte hareket etmek. Bunun dışında hareketleri doğru yaptığımız esnada da hareket kabiliyetimizi de kontrol altına alabilmek amaçlanır.

2.Nefes : Kontrollü nefes alıp vermeyi becerebilmek. Böylelikle pilates esnasında vücuttaki organların da herhangi bir baskı ya da ağrıya maruz kalmamasını sağlayabilmek amaçlanır.

3.Akıcı hareket : Pilates içerisinde uygulanabilecek her hareketin yavaş bir şekilde acele etmeden yapılabilmesi. Böylelikle yapılan hareketlerin de hangi kasımızı ya da vücudumuzda hangi bölümümüzü harekete geçirdiğini o an hissedebilmek amaçlanır.

4.Konsantrasyon : Pilates yapıldığı esnada pilatesin hareketlerine yoğunlaşmak, yani yapılan spor esnasında kafanın odak noktasının başka bir yerde olmaması. Pilates yaparken zihnen de bedenen de aynı şeye odaklanabilmek amaçlanır.

5.Kesinlik : Pilatese uygun her hareket yapılması gerektiği şekilde yapılmalı, yarım yamalak hareketlerde bulunulmaması amaçlanır.

6.Merkezleme : Pilates sporunun yapılmasında; yapılan hareketlerin göbek, basenler, kalça ve bel bölgelerinin çalıştırılması amaçlanır. Merkezlemenin amacı bu hareketlere odaklanarak doğru bölgelerin çalıştırılmasıdır.

Pilatesin faydaları nelerdir?

Kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır : Hareketsizliğin ve uzun süre aynı pozisyonda durmanın sıkıntılarından biri olan kas ağrıları, yapılacak pilatesle birlikte giderilebilir.

Pilates vücut esnekliğini geliştirmeye yardımcı olur: Pilates hareketlerinin özünde vücudun kas liflerini germe yardımıyla esneklik yaratma amacı vardır. Bu kas liflerinin gerilmesi de beraberinde vücut esnekliğinin sağlanmasını getirmektedir. Örneğin; ağırlıklı olarak kemikli bir vücut yapısına sahip olan kişilerde vücut esnekliğinin sağlanabilmesi normal şartlarda zor bir süreçtir ancak bu zorluk pilates yapılarak aşılabilir.

Pilates hareketleri bütün vücudu kapsamaktadır : Pilates, uygulanım aşaması olarak da hiç bir zaman vücutta tek bir organı ya da tek bir bölgeyi kapsamaz. Bir bütün olarak vücudun tüm kas sistemini ve eklem esnekliğini sağlayarak yapının her daim çalıştırılmasına yardımcı olur.

Pilates kolay kilo vermeyi sağlar : Pilates, vücutta duruş sağlığı ve esnekliği dışında çok iyi bir şekilde kilo verilmesini de sağlar. Üstelik bu kilolar sağlıklı olarak verildiği için de kilo alım sürecinin geciktirilmesi mümkündür.

Pilates kasların yağsız kısmının oluşmasına yardımcı olur: Normal şartlardaki beslenme düzenimizde vücudumuza giren yağların pek çoğu kaslarda yağlanmaya yol açmaktadır. Ancak bu duruma dikkat ederek mümkün olduğunca yağsız beslenmeye başlayıp bir de üzerine pilates yapmaya devam edersek kasların yağsız bir yapıya kavuşmasını ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Pilates genç bir yapıda kalmayı sağlar: Pilatesi düzenli olarak uygulayan kişilerin vücutlarının zinde kalması kaçınılmazdır. Çünkü pilatesin birbirinden farklı 500 hareketi her yaştan her kesime hitap edebilmektedir ve herkesin uygulama imkanı vardır. Bu yüzden her yaştan kişinin uygulayıp zinde kalma ihtimali bulunmaktadır.


Leave A Reply