Pipa Çalgısı Hakkında Bilgi

0

Pipa çalgası nedir? Çinlilerin kullanmış olduğu kısa saplı bir lavta olan birçokları tarafından Çin ud’u da denilen Pipa hakkında bilgi.

Pipa Çalgısı Hakkında Bilgi

Pİpa
pipa, Wade Giles yazımında P’I-P’A, kısa saplı Çin lavtası. Çin operası orkestralarında kullanılır, ayrıca bir solo çalgısı olarak Çin müziğinde seçkin bir yeri vardır. Batı Asya kökenli olan pipa İS 2. yüzyılda Çin’de tanınıyordu. Teknesi sığ ve armut biçimlidir; göğüs kapağı tahtadandır. Bazen üstünde yarım ay biçiminde iki ses deliği de bulunur. Sapında dört tane (dışbükey), göğüs kapağı üstünde 6-13 tane perdesi vardır. Gene göğüs kapağı üstünde bulunan alt eşiğe kancalanmış dört tane ipek tel, sapın ucundaki arkaya dönük burguluğun iki yanında yer alan konik akort burgularına uzanır. Pipa, dizler üstünde dikey biçimde tutularak mızrapla çalınır. Genel akort düzeni do-fa-sol-do’ ‘dur. Çin’de birkaç pipa türü vardır; Vietnam ve Kore’de de benzeri çalgılara rastlanır.

Advertisement

Japonya’ya 8. yüzyılda ulaşmıştır. Bu ülkede biva (Japon lavtası) olarak adlandırılır ve birkaç çeşidi vardır. Anlatı ve saray müziğinde önemli bir yeri olan biva’nın tel sayısı dört ya da beş, perde sayısı yalnızca dörttür.


Leave A Reply