Piperales Bitkisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Piperales bitkisinin genel özellikleri nelerdir? 3000 kadar tür içeren bir takım olan Piperales hakkında, ile ilgili kısaca bilgi.

Piperales

Piperales Bitkisi Hakkında Bilgi

Piperales, ikiçeneklilerden iki familya, 15 cins ve 3 bin kadar tür içeren takım. Bu iki familyadan Piperaceae‘nin (karabibergiller) üyeleri her iki yarı kürenin tropik kesimlerinde, Saururaceae’nin üyeleri ise Asya’nın güneydoğusunda, ABD’de ve Meksika’da yaygındır.

Belirgin olmayan, küçük erdişi çiçeklerin oluşturduğu silindir biçimli sık çiçek kümeleri takım üyelerinin ortak özelliğini vurgular. Çiçekler örtüyapraklarını (çanakyaprak ve taçyaprak) yitirmiştir ve yumurtalıklarının her gözünde bir tohumtaslağı bulunur.

Saururaceae familyasının 5 cinsi ve 7 türü vardır. Hepsi de nemli ortamlarda yetişen bu otsu ve aromatik bitkilerin köksapları (rizom) toprağın altında yatay olarak yayılır. Piperaceae’nin etli meyvelerine karşılık, bu familya üyeleri kapsül tipi kuru ve kapalı meyveleriyle dikkati çeker. Her iki familyanın üyeleri de esas olarak tohumlarıyla çoğalır; ama, Saururaceae familyasında yer alan bitkilerin, köksaplarından alınan parçalarla eşeysiz olarak çoğaltılabilmeleri de olasıdır.

Advertisement

Leave A Reply