Piran Nedir?

0

Piran nedir? Bir çeşit organik bileşiklerin ortak adı olan piran ile ilgili kimyasal bilgiler, piranın yapısı ve özellikleri hakkında bilgi.

Piran Nedir?

piran
Piran, heterosiklik bileşikler sınıfından, halkasında beş karbon atomu ile bir oksijen atomu bulunan organik bileşiklerin ortak adı. Piran ailesindeki en basit piran bileşiği ilk kez 1962’de bireşimlenmiş son derece kararsız bir maddedir.

Dihidro bileşiğinin hidrojenlenmesiyle elde edilen tetrahidropiran bu ailedeki en kararlı üyelerden biridir. Basit şekerlerin çoğu tetrahidropiran halkası içeren ve piranoz denen molekül yapısına sahiptir. Örneğin, sükroz, nişasta, selüloz ve glikojenin başlıca bileşeni olan glikoz, piranoz biçimindedir.

Piranlardaki metilen grubunun (\displaystyle >C{{H}_{2}}) karbonil grubuyla (>C=0) yer değiştirdiği bileşiklere piron denir. Kara kurbağasının zehrinde ve adasoğanında piron halkası içeren steroitler bulunur.

Pirilyum tuzları artı yüklü iyonlar halindeki piran halkalarını kapsayan renkli maddelerdir. Bunlara çok benzeyen flavilyum tuzları ise gül ve peygamberçiçeği gibi bazı bitkilerin çiçeklerinde bulunan pigmentlerdir.


Leave A Reply