Pire Kenti Nerededir? Pire Tarihi, Özellikleri, Gezilecek Yerleri

0

Pire kenti nerededir? Yunanistan’da bir kent olan Pire ile ilgili genel ve tarihi bilgiler, gezilecek yerleri hakkında bilgi.

pire şehri

Kaynak: commons.wikimedia.org

Pire Kenti Nerededir?

Pire, Eski Yunanca peiraieus. Modern Yunanca Piraievs. Yunanistan’da Fâliru (Phaleron) Koyunun (örmos) kıyısında kent. Atina’nın güneybatısında yer alır. Ülkenin en büyük limanıdır.

Ana liman Kântharos, batıda küçük İetionîa Yarımadası, güneyde Akti Yarımadası (limanın Peraiki bölümü), doğuda da yörenin en yüksek noktası olan Munikhia’yla (bugün Kastella) çevrilidir. II. Dünya Savaşı’nda bombalanan liman sonradan yeniden inşa edilmiştir. Kentteki yeni sanayi kuruluşlarının başında makine ve kimya fabrikalarıyla tersaneler gelir. Ülkedeki bütün ana demiryolu hatlarının son durağı olan Pire’yle Atina arasında ulaşım elektrikli trenler ve otoyollarla sağlanır. Kent Ege Adalarıyla Yunanistan anakarası arasındaki deniz ulaşımının da merkezidir. Eskiden bugünkü limanla anakara arasında bataklıklar uzandığından İÖ 7. ve 6. yüzyıllarda Atinalılar donanmalarını Phaleron Koyunda demirlerdi. İÖ 460’tan sonra Munikhia’nın eteklerinden Atina’ya kadar uzanan surlar inşa edildi. Aynı tarihlerde temeli atılan kentin ızgara planlı sokak düzeni, hemen hemen hiç değişmemiştir. İÖ 86’ta Romalı Sulla tarafından yıkılan kent, bu tarihten yeniden canlandığı 19. yüzyıla değin önemsiz bir yerleşme olarak kaldı.

Sulla kenti yaktığı sırada Roma’ya gönderilmek üzere yerlerinden sökülen İÖ 6. ve 4. yüzyıllardan kalma tunç ve mermer heykeller 1959’da bulundu. Pire’de deniz kuvvetlerine bağlı bir akademi ve Eski Yunan ve Roma dönemlerinden kalma heykellerle çanak çömleklerin sergilendiği bir arkeoloji müzesi vardır.

Kaynak 2

Pire (Modern Yunanca: Πειραιάς Pireás, Antik Yunanca/ Katarevusa: Πειραιεύς Peiraieus, Osmanlıca: Aslan Liman, Ejder Limanı veya Porto Liyo), Yunanistan’da Attika coğrafi bölgesine bağlı bir liman kentidir. Pire, Atina şehir merkezinden 12 km uzaklıkta deniz kıyısında bulunur.

2011 nüfus sayımlarına göre Pire’nin nüfusu 448.997’dir. Bu nüfusla birlikte Pire, Yunanistan’ın üçüncü büyük ve Atina’dan sonra Attika bölgesinin ikinci büyük belediyesine sahiptir.

Pire Limanı, eskiden Ejder Limanı veya Aslan Liman Yunanistan’ın Pire kentinde bulunan bir limandır. Pire Limanı, Yunanistan’ın en büyük limanı olup 2015 yılı itibarıyla 3.32 milyon TEU ile toplam nakliye tonajı bakımından Avrupa’nın sekizinci ve Akdeniz’in üçüncü en yoğun limanı ve 2014 yılı itibarıyla 18.6 milyon yolcu ile Avrupa’nın en büyük yolcu limanıdır.


Leave A Reply