Pirene Dağları Nerededir?

0

Avrupa’da yer alan ünlü Pirene Dağları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Pirene Dağları nerededir?

Pirene Dağları Harita

Advertisement

Fransa – İtalya sınırı üzerinde yükselen, aşağı-yukarı 430 km. uzunlukta bir dağ sırasıdır. Pireneler, Alp sistemindeki genç dağlardandır. Jeolojinin Üçüncü Zamanında oluşmuşlardır.

Atlas Okyanusu üzerindeki Biskay (Gaskonya) Körfezi’nden, Akdeniz’deki Lion Körfezi’nin güneybatısına kadar uzanan Pirene dağlarının en yüksek noktası, Maledatta kütlesi üzerindeki Pico de Aneto’dur (3.404 metre).

Fransa’daki Garonne nehri ile İspanya’daki Ebro nehrinin birçok önemli kolları Pirene’lerden doğar. Bu dağların geçitleri çok yükseklerde olduğu için ulaştırma bakımından değerleri önemli değildir. Pireneler’in ekonomiye yardımları arasında ancak, eteklerindeki şehirler için elde edilen elektrik enerjisi, bazı kimya ve endüstri faaliyetleri sayılabilir.

Batı Pirene dağlarının iki yamacında, hem Fransa, hem İspanya topraklan üzerinde Basklar yaşar. Basklar’ın sayıları bir milyon kadardır. Dil bakımından o dolaylardaki insanlara benzemezler. Bunların Avrupa’nın eski nüfusundan kalıntılar olduğu tahmin edilmektedir.

Advertisement


Leave A Reply