Pırlanta Renkleri ve Renk Tablosu ve Pırlanta Seçimi Nasıl Olmalıdır?

0

Pırlanta renkleri ve renk tablosu. Pırlantalar hakkında genel bilgiler ve Pırlanta seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Pırlanta hakkında bilgiler.

Pırlanta Renk Skalası

Pırlanta renkleri ve renk tablosu

Pırlantaların elde edildiği şartlara göre birbirinden farklı tonları ve şekilleri bulunmaktadır. En çok tercih edilen pırlanta rengi kuşkusuz ki şeffaf olanlarıdır. Fiyat olarak da en yüksek fiyatlardan satışa çıkartılan pırlanta çeşitleri renksiz olanlardır.

Tamamen renksiz nitelikteki bu pırlantaların haricinde elde edildiği koşullar altında çok nadir olarak bulunan ve “fantezi renk” olarak nitelendirilen mavi pırlantalar, siyah pırlantalar ya da pembe renkli pırlantalar da çok değerli pırlantalar kategorisinde yer almaktadır. Bu tip renklerdeki pırlantaların satış fiyatları, diğer pırlantalardan her zaman daha yüksektir çünkü normal şartlarda çok nadir elde edildikleri için bu özellikleri fiyatlarına yansımaktadır.

İşlenmiş durumdaki elmas taşlarının her birinin satış esnasında renklerinin ve fiyatlarının belirlenmesi, uluslararası geçerliliği olan GIA içeriğinin renk tablosuna göre şekillendirilmektedir.

Pırlanta

Pırlantalar hakkında genel bilgi

Pırlantanın yer altından elde edildiği ilk haline elmas adı verilir. Pırlanta ise bu elmasların rengine ve isteğe göre şekillendirilip kullanım amaçlı satın alınma haline dönüştürülmesinde elde edilmiş taştır. Halk arasında elmasın ve pırlantanın iki farklı mücevher olduğu zannedilse de bu bilgi yanlıştır. Dolayısıyla pırlantaları değerlendirirken öncelikle elmas formundaki hali esas alınmalıdır.

Yer altından renksiz ve şeffaf olarak çıkartılan elmaslar, genel anlamda en değerli taş olarak kabul edilmektedir. Özellikle yakın tarihlerden günümüze gittikçe yayılan mücevher kültürü ve bununla birlikte mücevher koleksiyonu, meraklıları için sonu gelmez bir dünya haline gelmektedir.

Doğadan çıkartıldıkları hallerinde yeşil renkte, mavi renkte, sarı renkte, şampanya renginde, pembe renkte, turuncu renkte, kırmızı renkte, gri renkte, mor renkte ve siyah renkte olabilen bu elmasların bu tip renklerde bulunma ihtimali bir hayli zor olduğundan renkli olarak çıkartılan elmaslar tamamen bu sebepten çok değerli olarak kabul edilmektedir.

Az önce bahsettiğimiz GIA listesine göre, beyaz olarak da nitelendirilebilen şeffaf elmaslar; işlendikten sonra “D” koduyla kodlanan en değerli taşlardır. Eğer bir pırlanta D rengine sahipse, bu onun kusursuz ve en iyisi olduğunu gösterir.

Bunun dışında “D” kodundan “Z” koduna doğru değişen skala tamamen elmasların rengine göre oluşturulmuştur. Renksiz ve şeffaf durumdan çok hafif, sarı, hafif sarı, sarı, koyu sarı ve kahverengi olarak devam eden skalada koyu sarı ve kahverengi tonları “Z” olarak kabul edilmektedir.

Pırlanta Yüzük

Pırlanta seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Çok değerli bir ürün olan pırlanta satın alırken, mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Her fiyatı yüksek olan pırlantanın kalite olarak da aynı yüksekliliği sağlayacağını düşünmek yanlıştır. Çünkü özellikle bizim toplumumuzda konu hakkında çok fazla fikir sahibi olan bireyler bulunmadığından satıcılar sadece pırlantaların fiyatını yükselterek o pırlantanın daha iyi ve daha gösterişli olduğu algısını yaratabilmektedirler.

Pırlantanızı alırken dikkat etmeniz gereken ana hususlar pırlantanın renk skalasındaki harfi, kaç karatlık bir ağırlığa sahip olduğu ve berraklık oranının hangi derecede olduğudur. Örnek verecek olursak; şuan piyasadaki çok fazla mücevher markasının yaptığı gibi gözle seçilmesi zor bir durum olduğundan “H” koduna ya da “G” koduna sahip pırlantalar satın alınabilmektedir.

Bu tip pırlantalar hafif sarı renge sahip olsalar da çıplak  gözle bakıldığında çok bir renk görülemediğinden, bunun dışında bu tip kodlara sahip pırlantalar ışığın altında çok güzel parladığından satın alırken tercih sebebi olabilmektedirler.

Pırlanta

Ancak bunun dışında sadece pırlantanın kalitesine ve kusursuzluğuna odaklanan markalar da bulunmaktadır. Bu markalar çoğunlukla “D” kodlu pırlantaları satışa çıkarmaktadır ve buna bağlı olarak satış fiyatları da daha yüksektir.

Tam olarak bu noktada seçim tercihi tamamen alıcıya kalmıştır. İsteyen taşın rengine dikkat etmeden boyutunun büyük olmasını öncül koşul olarak tutup ona göre bir pırlanta alabilmekte. İsteyen her şeyden önce kaliteyi ön plana koyup boyutuna dikkat etmeksizin en iyi kalitede pırlanta alabilmekte. İsteyen ve maddi gücüne güvenenler ise ikisini de ön koşul olarak sunup ona göre bir pırlanta tercihi yapabilmektedirler.


Leave A Reply