Pirometre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

0

Pirometre nedir? Pirometre ne işe yarar? Pirometre çeşitleri nelerdir, özellikleri, hakkında bilgi.

pirometrePirometre; termometreler 1 400 °C üstündeki sıcaklıkların ölçümüne olanak vermez. Bu sıcaklık üstünde (özellikle de fırınlarda), 1 400°C’ın altındaki sıcaklıkları da ölçen pirometrelerden yararlanılır. Çoğunlukla, kayıt sistemleri ve sıcaklık ayarı sistemleriyle birlikte kullanılan birçok pirometre vardır.

Advertisement

TEKRENKLİ (TEKBİLEŞENLİ) IŞINIMLI PİROMETRELER. Bu tür aygıtta, fırının çeperine açılan bir deliğin görüntüsü, bir mercek yardımıyla bir elektrik ampulünün filamamna yansıtılır; filamandaki akımın şiddetini ayarlama işlemi, kırmızı bir cam yerleştirilmiş bir göz merceğiyle (oküler) incelendiğinde, filaman kaynağın görüntüsünden kayboluncaya kadar sürdürülür. Ampermetre doğrudan doğruya sıcaklığa göre derecelendirilmiştir.

TAM IŞINIMLI PİROMETRELER. Bu tür pirometreler (sözgelimi, Fery pirometresi) sıcak lehim üstünde bir ter-mometrik çift içerirler; bundan fırın deliğinin görüntüsü oluşturulur. Elektromotor kuvvet, sıcaklığa göre derecelendirilmiş bir milivoltmetrede ölçülür. Bu tür aygıtlar 2 000°C’ı aşan sıcaklıkların ölçülmesini sağlar.

PİROKALORİMETRELER. İçine kütlesi ve kütle ısısı bilinen ve sıcaklığı fırın sıcaklığına eşitlenen bir cismin yerleştirildiği bir kalorimetreden oluşurlar.

GENLEŞMELİ PİROMETRELER. Mekanik ya da optik kaldıraçlar yardımıyla, nikel, krom ve tantallı alaşımdan yapılmış çubuklardaki uzamanın ölçülmesini sağlarlar. Çeşitli fiziksel olgulara dayanan başka pirometreler de vardır; bunlar basit sıcaklık belirticileridir.

Advertisement


Leave A Reply