Pirometre Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Pirometre nedir? Pirometre ne işe yarar neyi ölçer? Basitçe ışınım ölçen pirometreler hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

pirometre, yüksek sıcaklıkları, örneğin fırın sıcaklıklarını ölçmekte kullanılan aygıt. En yaygın türü, sıcaklığı ölçülecek cisimden yayılan ışınımı ölçen pirometrelerdir.
pirometre
Işınım ölçen aygıtların en önemli üstünlüğü, ölçümün, sıcaklığı ölçülecek cisme dokunmaksızın gerçekleştirilebilmesidir. Örneğin optik pirometrelerde akkor durumdaki bir cismin sıcaklığı, sıcaklığı değiştirilebilen ve kalibre edilmiş bir akkor telle (filaman) gözle karşılaştırmak yoluyla ölçülür. Yalın ışınım pirometresinde sıcak cisimden gelen ışınım bir dizi ısılçiftten oluşan bir termopil üzerine odaklanır; termopilde oluşan elektrik gerilimi gelen ışınımın bir fonksiyonudur. Bu gerilimin değeri ölçülerek, uygun bir kalibrasyon aracılığıyla cismin sıcaklığı belirlenir.

Advertisement

Dirençli pirometrede, ince bir tel sıcak cisme değdirilir. Sıcaklık nedeniyle telin elektrik direncinde ortaya çıkan değişim aygıt tarafından ölçülür ve sıcaklığa çevrilir. Isılçiftli pirometrede ise sıcak cisme bir ısılçift değdirilir ve bunda oluşan elektrik gerilimi ölçülür.


Leave A Reply