Pisa Kulesi Hakkında Bilgi

0

Pisa Kulesi nerededir? Pisa Kulesinin özellikleri, tarihçesi, mimarisi, resimleri, hakkında bilgi.

PİSA KULESİ

Advertisement

pisa-kulesi-2İtalya’da, Toskana bölgesinin Pisa şehrindedir. «Eğri Kule» diye de anılır. Yüksekliği 54, çapı 16 m.’dir Sekiz kattır. Kulenin yapılamasına 1174’te başlanmış, 1350’de bitmiştir. Daha yapılırken eğilmeye başlamış, bittikten sonra da bir toprak çökmesiyle eğilişi artmıştır. Ondan sonra, Öylece kalmıştır.

Eğrliiği 4 metre, 41 santimdir; yani, en üstünden bir dikey indirilirse bu dikeyle kulenin dip bedeni arasında 4,41 metre bir mesafe vardır.

Pisa kulesi, bugün için dünyanın şaşılacak şeyleri arasında yer alır, turistler görmeye gelirler.

Pisa Kulesi, bir kilisenin çan kulesi olarak yapılmıştır. Her katı sütunlar üzerinde yükselir. İlk katta 15, ondan sonraki 6 katta 30’ar sütun vardır. 8 katta 12 sütun bulunur İlk katın duvarları 4, sonrakilerin 2 metre kalınlığındadır. Hepsi mermer kaplıdır. Kulenin temeli ancak 3 metre derinliğe iner. Kule bundan dolayı eğrilmişse de, sonradan, dengesini bularak, yıkılmadan kalmıştır,

Advertisement

Büyük bilgin Galileo düşme kanunlarını ispat etmek için Pisa Kulesi’nden faydalanmıştı. Galileo, ağırlıkları ne olursa olsun bütün cisimleri yerçekiminin aynı şekilde çektiğini iddia ediyordu. Bunu ispat etmek üzere, Pisa Kulesi’nden biri yarım kiloluk, öteki 5 kiloluk iki ağırlık bıraktı, iki ağırlık aşağıya aynı anda düştü.

İLGİLİ RESİMLER


Leave A Reply