Pişti Oyunu Nasıl Oynanır?

0
Advertisement

Pişti oyunu nasıl oynanır? Hemen hemen herkesin severek oynadığı pişti oyununun nasıl oynandığı hakkında genel ve kısa bilgi.

Pişti nasıl oynanır
pişti, iki ya da dört kişiyle ve 52’lik desteyle oynanan kâğıt oyunu. Oyunculara dörder kâğıt dağıtılır. Yere de üçü kapalı, biri (en üstteki) açık dört kâğıt konur. Oyuna kâğıt dağıtanın solundaki oyuncu başlar. Bu oyuncunun elinde, yerdeki açık kâğıdın benzeri ya da vale varsa yerdeki kâğıtların hepsini alabilir, yoksa herhangi bir kâğıdını atar.

Bu kez sıradaki oyuncu aynı hakkı kullanır. Yerde tek kâğıt kaldığı durumlarda, bu kağıdı benzeriyle alan oyuncu “pişti” yapar ve 10 sayı “kazanır. Alınan kâğıtlardan bazılarının sayı değerleri vardır: Karo 10’lu (“güzel onlu”) 3, sinek 2’li 2, as 1, vale 1. Ayrıca, el sonunda kâğıtların yandan fazlasını almış olan oyuncuya 3 sayı daha yazılır. Kâğıtların sayısı eşitse 3 sayı yerden son kâğıdı alana verilir. Dört kişiyle eşli olarak oynandığında eşlerin kâğıtlarının toplam sayısı esas alınır. Genelde 151 sayıya ulaşan taraf oyunu kazanır.

Blöflü piştide, yerde tek kâğıt varken sırası gelen oyuncu elinde bu kâğıdın benzeri varmış gibi “pişti” diyerek kâğıdını kapalı biçimde yere atar. Karşıdaki bu blöfü kabul ederse, atılan kâğıt yerdekinden farklı olsa da pişti yapılmış sayılır. Ama karşıdaki blöfü görürse kapalı kâğıt açılır. Bu durumda pişti gerçekse yapana, değilse karşıdakine 20 sayı yazılır. Blöflü pişti genellikle 251’de biter.

Advertisement

Leave A Reply