Pizza Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek ve Pizzanın Kısa Tarihçesi

0
Advertisement

Pizza İtalyan yemekleri arasında hiç şüphesiz dünya çapında en meşhur ve en sevilen olanı.

pizza

Kaynak: pixabay.com

Bir çok farklı tada farklı boyutlarda dilediğini zaman pizza sayesinde ulaşabilirsiniz. Üstelik dünyanın hemen hemen her yerinde pizza yemek için evinizden dahi çıkmanıza gerek yoktur. Hemen hemen her yerde pizza servislerine ulaşmak mümkün. İşte bu çok sevilen ve tüketilen yiyecek pizza hakkında az bilinen 10 gerçek / bilgi.

  1. Pizza her zaman sıcak olarak yenen bir yemek. Son zamanlarda dünyada pizzanın soğuk yenmesi yönünde artan bir eğilim olduğunu biliyor muydunuz.
  2. Ekim ayının başta Amerika olmak üzere dünyada ki bir çok ülkede “Ulusal Pizza Ayı” olarak nitelendirilerek etkinliklere sahne olduğunu biliyor muydunuz. Gün değil hafta değil tam 1 ay.
  3. 1738 yılında İtalya Napoli’de açılan Antica Pizzeria Napoli dünyada bilinen ilk pizzacıdır.
  4. Amerika’da her saniye 350 pizza diliminin tüketildiğini biliyor muydunuz? Amerikalılara açıkçası acıdım.
  5. Amerikalıların %93’ü mutlaka her ay bir kere pizza yemeye ya gidiyor ya da sipariş veriyor.
  6. Domino Pizza’nın logosunda yer alan 3 nokta Domino Pizza’nın ilk üç dükkanını temsil ettiğini biliyor muydunuz?
  7. Dünyanın en büyük pizzası Güney Afrika’da yapılmıştır? Güney Afrika’da Norwood Hiper Marketinde yapıldı. Bu pizza tam 37 metre genişliğindeydi. 900 kilo sos, 1800 kilo peynir kullanılmıştı.
  8. Pepperoni Amerika’da bir numaralı favori pizza malzemesidir. Verilen siparişlerin yaklaşık olarak %36’sında pepperoni kullanılmaktadır.
  9. Amerika’nın en büyük pizza zinciri Pizza Hut tır. Yani en çok parayı kazanan pizza şirketi kendileri oluyor.
  10. Amerika’da bir araştırma yapılmış ve pizzanın en fazla yendiği günler bulunmuş. Sırasıyla Yeni Yıl dönemi, Cadılar Bayramı, Şükran Günü (biz hindi yerler diye bilirdik), ve Super Bowl (Beyzbol finali sanırım). Türkiye de ise internet üzerinden yemek siparişi alan firmaya göre de özellikle derbi günleri inanılmaz sayıda pizza sipariş ediliyormuş.
rokalı pizza

Kaynak: pixabay.com

Pizzanın Kısa Tarihçesi

Pizzanın tarihi Mısır , İran , Yunanistan ve Roma’nın eski kültürlerinde buğday ekmeğinin kullanımında bulunur . Darius I (MÖ 521-500) zamanında , Pers askerleri üzerinde eritilmiş peynir ve hurma bulunan bir gözleme yediler. Antik Roma’da askerler, fokaccia’ya benzer şekilde zeytinyağlı ve otlu bir gözleme yediler . Benzer ilavelere sahip pideler çeşitli Akdeniz kültürlerinde bulunur.

Pizzanın en geleneksel versiyonu olan marinara , üzeri domates sosu ve mozzarella ( Napoliten ) ile kaplanır ve İtalya’nın Napoli kentinden gelir. Pizza fırınlarına yapılan ilk atıflar 17. yüzyılın sonlarına kadar gitmektedir. 1738’de Port’Alba bölgesine taşınan ‘Ntuono pizzacı, 1732’den beri faaliyet gösteriyordu. 18. yüzyılın ortalarında , Napoli’de seksenden fazla pizzacı vardı. 19. yüzyılın ilk yarısında bir “pleb yemeği” olarak kabul edildi. 1843’te Alexandre Dumas , 1835’te Napoli Krallığı’na yaptığı ziyaretin izlenimlerini kaydettiği bir seyahat kronik olan Le corricolo’yu yayınladı. Kışın Napolililerin ( lazzaroni ) yiyecekleri ve çoğu bianco’da olmak üzere çeşitli türleri tanımlar.


Leave A Reply