Pizza Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Gerçek

0

Pizza İtalyan yemekleri arasında hiç şüphesiz dünya çapında en meşhur ve en sevilen olanı. Bir çok farklı tada farklı boyutlarda dilediğini zaman pizza sayesinde ulaşabilirsiniz. Üstelik dünyanın hemen hemen her yerinde pizza yemek için evinizden dahi çıkmanıza gerek yoktur. Hemen hemen her yerde pizza servislerine ulaşmak mümkün.

İşte bu çok sevilen ve tüketilen yiyecek pizza hakkında az bilinen 10 gerçek / bilgi.

Advertisement

1- Pizza her zaman sıcak olarak yenen bir yemek. Son zamanlarda dünyada pizzanın soğuk yenmesi yönünde artan bir eğilim olduğunu biliyormuydunuz.

2- Ekim ayının başta Amerika olmak üzere dünyada ki bir çok ülkede “Ulusal Pizza Ayı” olarak nitelendirilerek etkinliklere sahne olduğunu biliyormuydunuz. Gün değil hafta değil tam 1 ay.

3- 1738 yılında İtalya Napoli’de açılan Antica Pizzeria Napoli dünyada bilinen ilk pizzacıdır.

4- Amerika’da her saniye 350 pizza diliminin tüketildiğini biliyormuydunuz? Amerikalılara açıkçası acıdım.

Advertisement

5- Amerikalıların %93’ü mutlaka her ay bir kere pizza yemeye ya gidiyor ya da sipariş veriyor.

6- Domino Pizza’nın logosunda yer alan 3 nokta Domino Pizza’nın ilk üç dükkanını temsil ettiğini biliyormuydunuz?

7- Dünyanın en büyük pizzası Güney Afrika’ hakkında bilmek ister misiniz? Güney Afrika’da Norwood Hiper Marketinde yapıldı. Bu pizza tam 37 metre genişliğindeydi. 900 kilo sos, 1800 kilo peynir kullanılmıştı.

8- Pepperoni Amerika’da bir numaralı favori pizza malzemesidir. Verilen siparişlerin yaklaşık olarak %36’sında pepperoni kullanılmaktadır.

9- Amerika’nın en büyük pizza zinciri Pizza Hut tır. Yani en çok parayı kazanan pizza şirketi kendileri oluyor.

10- Amerika’da bir araştırma yapılmış ve pizzanın en fazla yendiği günler bulunmuş. Sırasıyla Yeni Yıl dönemi, Cadılar Bayramı, Şükran Günü (biz hindi yerler diye bilirdik), ve Super Bowl (Bowling finalleri oluyor sanırım. Türkiye de ise internet üzerinden yemek sipraişi alan firmaya göre de özellikle derbi günleri inanılmaz sayıda pizza sipariş ediliyormuş.

Advertisement


Leave A Reply