Plastiğin Geri Dönüşümünün Faydaları

0

Plastiklerin geri dönüşümü neden önemlidir? Plastik geri dönüşümünün sağlayacağı ekonomik ve çevresel faydalar nelerdir, hakkında bilgi.

Plastiğin Geri Dönüşümünün Faydaları

Plastiğin geri dönüşümü için iyi bir sebep, çok fazla plastik olmasıdır.

Advertisement

Plastikler, içecek ve yiyecek kapları, çöp torbaları ve bakkal torbaları, bardak ve mutfak eşyaları, çocuk oyuncakları ve çocuk bezleri ve gargaradan şampuandan cam temizleyicisine ve bulaşık yıkamaya kadar her şey için her gün kullandığımız çok sayıda ürünü üretmek için kullanılır.

Doğal Kaynaklar ve Enerjinin Korunumu

Plastiklerin geri dönüşümü, plastik oluşturmak için gereken enerji ve kaynak miktarını (su, petrol, doğal gaz ve kömür gibi) azaltır. Araştırmacılar tarafından Kaliforniya Pasifik Enstitüsü’nden Peter Gleick ve Heather Cooley tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yarım litre bir şişe su, üretmek için aynı miktarda musluk suyu üretmek için gerekenden yaklaşık 2.000 kat daha fazla enerji gerekiyor. Plastik geri dönüşümü ile enerjiden ve doğal kaynaklardan tasarruf yaparak ekonomik getiri elde edebiliriz.

Plastiklerin Geri Dönüşümü Depolama Alanından Tasarruf Sağlıyor

Plastik ürünlerin geri dönüşümü aynı zamanda bunları çöp alanlarından uzak tutar ve plastiklerin yeni ürünlerin üretiminde tekrar kullanılmasına izin verir. 1 ton plastik geri dönüşümü 7.4 metreküp depolama alanından tasarruf sağlar. Ve bir sürü plastik doğrudan doğaya atılıyor, küçük parçalara bölünüyor, toprağı ve suyu kirletiyor. Plastikler çevre kirliliğinin sebeplerinden (toprak ve su) biridir. Geri dönüşüm çevreye katkı sağlar.

Advertisement

Nispeten Kolay

Plastiklerin geri dönüşümü hiç bu kadar kolay olmamıştı. Plastiklerin geri dönüşümü için kullanılan toplama kutularını kullanabiliriz. Geri dönüşüme gidecek plastiklerin bu şekilde toplanmasını ve doğadan uzak kalmasını sağlayabiliriz. Marketlerde kullanılan plastik torbaların kullanımına son vererek, yanımızda götürdüğümüz fileler ve çantalar ile plastik torba kullanmadan eşyalarımızı taşıyabiliriz.

Plastiğe Alternatifler

Geri dönüşüm önemli olsa da, plastik miktarını azaltmanın en iyi yollarından biri alternatif bulmaktır. Örneğin, yeniden kullanılabilir bakkal torbaları son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve ilk etapta üretilmesi gereken plastik miktarını sınırlandırmanın harika bir yoludur.


Leave A Reply