Po Irmağı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İtalya’da yer alan ve ülkemizde özellikle bulmacalarda çok sorulan İtalya’nın ünlü ırmağı hakkında bilgi.

Po ırmağı'nın haritaki gösterimi.

Po ırmağı’nın haritaki gösterimi.

PO IRMAĞI, Kuzey İtalya’da ırmak, İtalya’nın en uzun ırmağıdır (652 km). Fransa sınırı yalanında Kott Alpleri’n de, Viso Dağı’nın eteklerinden doğar. Torino’ya kadar kuzeydoğu doğrultusunda akar. Torino’dan sonra doğuya yönelir.

Piemonte, Lombardiya, Emilia-Romagna, Vezenia bölgeleri sınırları içinde kalan Po Ovası’nı aşar, Comacchio Limanı (Venezia) ile Comacciho Denizkulağı (Emilia-Romagna) arasındaki geniş deltasında çeşitli ağızlar oluşturarak beş koldan Adriya Denizi’ne dökülür. Torino’dan başlayarak ulaşıma elverişlidir.

Sesia, Ticino, Adda, Oglio, Mincio (kuzeyden), Tanaro, Trebbia, Taro, Secchia, Panora (güneyden) başlıca kollarıdır. Aşağı çığırıyla Torino arasındaki bölümü, hızlı akış nedeniyle ulaşıma elverişli değildir. Akaçlama havzası 75.000 kilometrekare olan ırmağın taşıdığı alüvyon, Kuzey İtalya Ovası’nın (Po) verimliliği; suları, yaz aylarında, vadideki tarım alanları açısından büyük önem taşır. Emilia-Romagna gibi yeni kanallarla, 150.000 hektarlık bir alanı sular. Kanalarla Chioggia ve Venedik’e bağlanır. Eski Po deltasında, ırmağın 5 kolu, kumluk ovalan ve eski bataklıkları birbirinden ayırır.

Advertisement

Leave A Reply