Po Nehri Nerededir?

0

Po Nehri Nerededir? Po nehri nereye dökülür? Po nehrinin özellikleri, hakkında bilgi.

po-nehri

Advertisement

PO NEHRİ

İtalya’nın en büyük, en uzun akarsuyudur. 675 km. uzunluğundadır. Aynı zamanda İtalya’ nın en önemli su yolu olan Po, gayet verimli bir vadi içinde, yukarı çığırında oldukça süratli, aşağı çığırında ise çok yavaş bir şekilde akar, büyük, geniş bir çatalağzı meydana getirerek Adriatik Denizi’ne ulaşır. Taşıdığı maddelerin fazlalığı dolayısıyla çatalağzı her yıl daha genişlemektedir.

Nehir Cottian Alpleri denilen dağların üzerindeki Monte Viso yakınlarından doğar, genel olarak, doğu yöneltisinde akar. Büyük bir kısmı kuzeyden Alp Dağları’ndan inen, daha kısa, önemsiz bir kısmı ise, güneyden Appenin Dağları’ndan gelen çok sayıda kollar alır. Bu kolların en önemlileri Dora Baltea, Ticino, Adda ve Mincio’dur. Maggiore, Como, Lecco, Iseo ve Garda gibi bazı göller de sularının bir kısmını bu akarsuya boşaltırlar.

Po, zaman zaman taşarak büyük sel felâketlerine yol açtığı için, çok eski zamanlardan beri, suları kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Bu arada, yapılan bentlerin en eskileri M. Ö. 300 yıllarında Etrüskler’in eseridir.

Advertisement

Bugün Po’nun yukarı çığırı dolaylarında büyük elektrik santralları bulunur, böylece nehirden enerji üretimi bakımından da faydalanılır.

Po nehrinin geniş lığ (alüvyon) ovası, İtalya’nın en önemli tarım merkezidir. İtalya nüfusunun hemen hemen %40 kadarı bu alanda yaşar. Torino, Piacenza, Cremona gibi İtalya’ nın büyük şehirlerinden bazıları Po kıyılarındadır Ulaşıma da elverişli olan bu akarsu üzerinde gemiler Torino yakınlarında Casale’ye kadar gidebilir Bu yolla büyük miktarda taşınım yapılmaktadır.


Leave A Reply