Pohnpei (Ponape Adası) Nerededir? Pohnpei Adası Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi

0
Advertisement

Pohnpei (Ponape) Adası nerededir? Mikronezya’ya bağlı Büyük Okyanus’da yer alan bir ada olan Pohnpei Adası hakkında coğrafi bilgiler.

Ponape Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ponape Adası

Ponape Adası, pohnpei ya da ascension olarak da bilinir. Büyük Okyanusun batı kesimindeki Caroline Adalarından biridir. Çevresindeki atollerle birlikte Mikronezya Federe Devletleri’ne bağlı eyaletlerden birini oluşturur. Volkanik kökenli olan ada kabaca kare biçimindedir. Üzerinde mercan takkeleri yükselir. Yüzölçümü 334 kilometrekaredir. Yüksekliği Totolom Dağında 791 metreye ulaşır. Verimli, bol yağış alan toprakları ve tropik bitki örtüsü nedeniyle “Mikronezya’nın bahçesi” olarak adlandırılır. Nukuoro ve Kapingamarangi’de yaşayan Polinezyalılar dışında nüfusun büyük bölümünü Mikronezyalılar oluşturur.

Dili:

Pohnpeian dili (eskiden “Ponapean” olarak adlandırılır) ve lehçeleri, Pohnpei’nin yerli dilleridir. Mikronezya Federal Devletleri hükümeti de Pohnpeian’ı resmi dil olarak kullanıyor.

Pohnpei, zengin bir biyolojik çeşitlilik içerir. Belirli dağlık yerlerde her yıl 7.600 milimetreyi (300 inç) aşan yıllık yağış miktarıyla Dünya’nın en yağışlı yerlerinden biridir. Sadece Pohnpei ve Kosrae’de bulunan ka ağacına (Terminalia carolinensis) ev sahipliği yapmaktadır.

Adadaki başlıca tarihsel yapı

Doğu kıyısındaki lagünün üzerinde yer alan ve Nan Madol olarak adlandırılan, Tarih öncesinden kalma 92 platformdur. Adada bulunan kent kalıntısında, bir zamanlar bütün adayı yöneten Sau Deleur hanedanına ait kral mezarları vardır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Mikronezva Milletler Cemiyeti kararıyla Japonya’nın mandasına bırakılınca Ponape , yönetim merkezlerinden biri oldu. 1947’de Mikronezya Federe Devletleri’nin öteki kesimleriyle birlikte ABD yönetimindeki Birleşmiş Milletler Pasifik Adaları Vesayet Bölgesi’nin bir parçası oldu ve 1986’da vesayet yönetimine son verilene değin bu konumunu korudu.

Advertisement

Adadaki başlıca yerleşmeler Mikronezya Federe Devletleri’nin başkenti ve Ponape eyaletinin merkezi olan Kolonia ile Metalanim ve Ronkiti’dir. Başlıca eğitim kurumu Kolonia’daki Communitv College of Micronesia’dır.

Kaynak 2

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ponape Adası, Büyük Okyanus’ta, Mikronezya Birleşik Devletleri’ni oluşturan dört adadan biri. Yüzölçümü 334 km2. Caroline Adaları’nda, Truk Adası’nın 660 km. doğusunda, 6°58′ kuzey enlemi, 158°31′ doğu boylamı üzerinde yer alan ada, mercan kayalıkları, küçük adacıklarla çevrilidir.

Volkanik kökenli, yükseltileri 300-600 m arasında değişen tepeliklerle kaplı olup, tropikal iklime koşut bitki örtüsü (palmiye, mangrov, hindistancevizi) açısından zengindir. Tarım (muz, hindistancevizi, şekerpancarı, kopra), orman ürünleri, balıkçılık,ekonomi etkinlikleridir. Yerleşim kıyılarda toplanmıştır, başkent Kolonia (5.550), adamn en büyük yerleşim merkezidir. Nüfusun çoğunluğunu Mikronezya yerlileridir.


Leave A Reply