Pokut Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Pokut Yaylası nerededir? Rize, Çamlıhemşin Pokut Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

POKUT YAYLASI

Rize’nin en önemli yaylalarından biri olan Pokut, Çamlıhemşin ilçe merkezine 18 kilometre mesafede yer alıyor. Komşusu Sal Yaylası gibi bir sırta konumlanan yaylayı Çamlıhemşin’in Konaklar (Makrevis) Mahallesi ile Ortanköy ve Boğaziçi (Pogina) köyleri kullanıyor. Kentin turizm tanıtım broşürlerine poz veren yaylada dört pansiyon bulunuyor. 2 bin 32 metre yükseklikteki Pokut, dinginlik arayanların sığındığı özel bir mekân. Yörenin özgün mimarisinden örnekler sunan yayladan açık havalarda Karadeniz’i ve Kaçkarlar’ı seyretmek mümkün. Fotoğraf tutkunlarına özellikle sabah gün doğumu manzarasını kaçırmamalarını öneririz. Yaylaya Çamlıhemşin – Zilkale güzergâhındaki Şenyuva Köyünden sola kıvrılan oldukça bozuk bir toprak yol kullanılarak çıkılıyor. Pokut Yaylasına iki kilometre mesafedeki Fırtına Vadisi’ne hâkim bir sırtta yer alan Sal Yaylası, ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Çamlıhemşin’in Konaklar (Makrevis) Mahallesi ile Ortanköy (Goboş) ve Boğaziçi (Pogina) köylerinin kullandığı yayla 2 bin 2 metre yükseklikte yer alıyor. İlin su açısından en fakir yaylalarından biri olan Sal Yaylasından, özellikle açık havalarda müthiş manzaralar yakalayabilirsiniz.

Pokut’tan başlayıp Maçkun Boğazı, Yedikardeşler, Tahtalar Sırtı ve Tanovit Çayırı üzerinden iki saatlik bir yürüyüş parkuruyla Hazindak Yaylasına ulaşabilirsiniz. Birkaç yıl öncesine kadar patika olan güzergâh şimdi toprak yola dönüşmüş durumda. Çamlıhemşin sınırlarında olmasına karşın Hemşin ilçesinin köyleri tarafından kullanılan Hazindak Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta. Hemşin ilçesi Mutlu Mahallesi (Podol) ve Akyamaç (Tecina) köylerinin çıktığı Hazindak 1967 metre yükseklikte yer alır. Bir tarafı Hala diğer tarafı Çat Vadisine bakan yayla evleri bir sırtta dizi dizi sıralanmıştır. Tamamen ahşap evleriyle dikkat çeken Hazindak’ta bir pansiyon da var. Yayladan yer yer taş döşeli bir patikayı izleyerek Samistal’e, toprak yol üzerinden Pokut’a veya orman içi bir göç yolundan Ayder Yaylasına yürüyüşler yapmak mümkün.


Leave A Reply