Polip Nedir? Tehlikeli Midir? Polip Çeşitleri Nedenleri Teşhis ve Tedavileri

0
Advertisement

Polip nedir, nerelerde ve neden oluşur? Polip çeşitleri nelerdir, nasıl teşhis edilir, tehlikeli midir, nasıl tedavi edilir?

Kolonoskopi ile gösterilen sigmoid kolon polipi.

Kolonoskopi ile gösterilen sigmoid kolon polipi. (Kaynak : wikipedia.org)

Polip Nedir? Tehlikeli Midir?

Polip nedir?

Vücudunuzda oluşan küçük bir hücre yığınıdır. 2 tane türü vardır: Birincisi bir saptan büyür. Doktorlar bunu pedinküllü olarak adlandırır. İkincisi düz ve etrafındaki dokudan direk olarak büyür. Bunlara sesil polip denir. Bazı polipler iyi huyludur ve kansere dönüşemez. Diğerleri yapabilir. Oranlar, bulundukları yere, nedenlere ve oraya ne kadar süre bulunduklarına göre değişir.

Kolon polipleri

Düşündüğünüzden daha yaygındırlar – neredeyse insanların yarısında bulunur. 2 ana tipi vardır:

  • Hiperplastik polipler küçüktür, kolonun sonuna yakın büyür ve kansere dönüşmez.
  • Adenomatöz polipler daha çok insanı etkilemektedir. Büyükse, kansere dönüşme olasılığı daha yüksektir, ancak genellikle yıllar sürer. Çoğu, kansere dönüşmez.

Kolon Polipleri: Tanı ve Tedavisi

Kolonoskopi sırasında, doktorunuz anüsünüze küçük bir kamera yerleştirmek için bir alet kullanır ve böylece kolonunuza bakabilir. Polip görürse, onları alacaktır. Ayrıca mikroskopla bakmak için laboratuvara bir parça gönderir. Biyopsi denilen bu süreç, kanserli olup olmadığını anlaşılmasını sağlar. Doktorunuz polipleri erken bulur ve temizlerse kanser olma olasılığınız azalır. Çoğu insan 50 yaşında polip aramak için kolonoskopi yaptırmalıdır.

Aural Polipler

Bu üzüm benzeri kümeler, orta kulak veya kulak kanalınızda büyür. Çoğunlukla dokunuldukları zaman kolayca kırmızılaşır ve kanarlar. Bazen kanserli olabilirler. İlk etapta doktorunuzun kendi başlarına büyüdüğü veya bir enfeksiyon veya başka bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemesi zor olabilir.

Aural Polipler: Tanı ve Tedavisi

Doktorunuz poliplerin bir enfeksiyondan kaynaklandığını düşünürse, onlardan kurtulmak için antibiyotik reçete edebilir. Bu işe yaramazsa, kanserli olup olmadıklarını görmek amacıyla mikroskop altında bakmak için küçük bir parça kesebilir. Temizlemek için muhtemelen ameliyat gerekir.

Advertisement

Burun polipleri

Çoğu kanserojen değildir. Tat alma veya koku alma hissini zayıflatabilir ve burun akıntısı, baş ağrısı ve horlamaya neden olabilirler. Genellikle enfeksiyonlara neden olacak kadar büyürler ya da nefes almayı zorlaştırırlar.

Burun Polipleri: Tanı ve Tedavisi

Belirtilerinden dolayı doktorunuz polip olduğundan şüphelenebilir. Buruna, kesin olarak görmek için burun endoskopu denen bir aletle bakabilir. Yuttuğunuz veya burnunuza püskürttüğünüz ilaçlar onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir enfeksiyonunuz varsa antibiyotikler yardımcı olabilir. İşe yaramıyorsa, doktorunuz polipleri çıkarmak için bir endoskop kullanabilir. Fakat eğer ciddi polipleriniz varsa, daha fazla müdahaleye ihtiyacınız olabilir.

Uterin (Rahim içi) Polipler

Ayrıca endometriyal polipler olarak da bilinir, bunlar uterusunuzun kaplamasında büyür. Bazıları ince bir sapla tutunmuştur (bunlar pedunculanmış olarak adlandırılır). Diğerleri geniş bir tabandan büyürler (sesil olarak adlandırılırlar). Bunlar yuvarlak bir biçimde ve bir susam tohumu kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilir. Genellikle kanserli değildirler, ancak aylık döngünüzü değiştirebilir veya hamile kalmayı zorlaştırabilirler.

Uterin Polipler: Tanı ve Tedavisi

Bir muayenenin yanı sıra, aylık döngü detayları – ne kadar süre, ne kadar sıklıkla, ne kadar kan, dönemler arasında lekelenme – doktorunuzun polipleriniz olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir. Rahminize bakabilir veya test etmek için bir parça çıkartabilir. Semptomunuz yoksa tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Fakat polipler ağır kanamaya, hamilelik problemlerine veya menopozdan sonra gelirse, tedavi istenir. İlaçlar semptomları hafifletebilir, ancak sadece cerrahi müdahale ile poliplerden kurtulunabilir.

Vokal Kord (Ses teli) Polip

Vokal kordun kapağındaki kansersiz bir büyüme veya lezyondur. Genellikle vokal kordun sadece bir tarafında büyür. Sesiniz kısık, normalden düşük veya bir cümlenin ortasında olabilir. Konuşmak veya şarkı söylemek daha fazla çaba veya güç gerektirebilir.

Vokal Kord Polip: Tanı ve Tedavisi

Advertisement

Doktorunuz ses sorunlarınızın tam tarihini bilmek isteyecektir. Vokal kordlarına bakmak için ağzından bir tüp koyabilir. Asit reflüsü, alerjileri ve hormon problemlerini kontrol eder. Hepsi sesinizi daha da kötüleştirebilir. Sesi dinlendirmek ve özel ses egzersizleri sıkıntıyı hafifletir. Bu kısmen sesinizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Profesyonel bir şarkıcı için ameliyat gerektirebilir.

Mide Polipleri

Bunlar midenizin iç tabakasında oluşur. Çoğu kişide kansere dönüşmez, ancak bazı türler gelecekte hastalığa yakalanma olasılığınızın yüksek olduğu anlamına gelir. Genellikle herhangi bir semptoma neden olmazlar. Doktorunuz genellikle sizi başka bir nedenden dolayı incelediğinde bulur.

Mide Polipleri: Tanı ve Tedavisi

Doktorunuz poliplerden şüphelenirse, midenize endoskop adı verilen bir aletle bakacaktır. Kanser haline gelebilecek adenom adı verilen bir türü görürse, onu çıkarabilir veya bakmak için bir parça alabilir. Mide poliplerine bağlı olan H. pylori bakterileri için test edebilir ve eğer varsa, antibiyotik reçete edebilir. Adenom olmayan küçük poliplerde, ne olduğunu görmek için onları izleyebilir. Muhtemelen büyük polipleri alacaktır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply