Polisakkaritlerin Özellikleri

0

Polisakkarit nedir? Polisakkaritlerin yapısı, özellikleri ve çeşitleri nelerdir? Polisakkaritler ne işe yarar, hakkında bilgi.

Polisakkaritler

Çok sayıda glikozdan oluşan kompleks moleküllerdir. En önemli polisakkaritler; nişasta, selüloz, kitin ve glikojen molekülleridir. Bunların tamamının temel yapısında glikoz bulunur. Glikoz moleküllerinin farklı bağlanması, polisakkaritlerin farklı olmasını sağlar.

Advertisement

Nişasta: Bitkilerde fotosentez sonucu sentezlenen, çok sayıda glikoz molekülünün birleşmesiyle meydana gelen bir polisakkarittir.

Sadece bitki hücrelerinde sentezlenen ve depo edilen nişasta; buğday, mısır, patates, bakla ve pirinçte yüksek oranda bulunur. Nişasta üzerine, iyot çözeltisi damlatıldığında mavi renk verir.

Glikojen: Karbonhidratlar, bitkilerde nişasta; hayvan, bakteri, mantar ve insanlarda glikojen şeklinde depo edilir. Glikojen de, nişasta molekülü gibi, binlerce glikoz molekülünün birbirine bağlanması ile meydana gelen bir polisakkarittir. Glikojen suda çözünebilir.

Kanda glikoz miktarı normal seviyenin üzerinde olursa, kas ve karaciğerlerde glikojen şeklinde depo edilir. Glikoz seviyesinin azalması durumunda depo edilen glikojenden kana glikoz verilir. Glikojen iyotla muamele edildiğinde kahverengini verir.

Advertisement

Selüloz: Bitkilerde en fazla bulunan bir diğer karbonhidrat da selülozdur. Selüloz da tıpkı nişastaya benzer şekilde 1000-2000 glikoz molekülünün birleşmesiyle oluşan bir polisakkarittir. Suda çözünmez ve iyotla etkileştiğinde renk değişimi olmaz.

Bitki hücrelerinin çeperlerinin esas yapısını oluşturan selüloz; ağaçlarda %50, pamuk liflerinde ise %98 oranında bulunur. Selüloz; sentetik ipeğin, fotoğraf ilimlerinin, bazı plastik, cila ve patlayıcıların üretiminde ticari amaçla kullanılır.

Kitin: Böcek, örümcek, kabuklular gibi eklem bacaklıların dış iskeletinde bulunur. Saf kitin deri gibi yumuşaktır, yapısına kalsiyum karbonat tuzunun katılmasıyla sertleşir. Mantarlarda da hücre duvarının yapısında kitin bulunur.

Kitin selüloza benzer, ancak selülozdan farklı olarak yapısında azot bulunur.

Advertisement


Leave A Reply