Polo Nedir? Polo Nasıl Bir Oyuncudur? Polo Nasıl Oynanır?

0

Polo oyunu nasıl bir oyundur? Polo oyununun tarihçesi ve gelişimi ile ilgili bilgiler. Polo nasıl oynanır? Polo oyununun kuralları nelerdir?

Polo Oyunu

Polo Oyunu

Polo (Balti dilinde “top“), dörderli iki takım arasında oynanan oyun. At sırtındaki oyuncular, çim sahada ve iki kale arasında, tahtadan yapılmış topu hareket ettirebilmek için esnek saplı uzun polo sopaları (mallet) kullanırlar.

Advertisement

Orta Asya kökenli bir oyun olan polo, ilk kez İÖ 6 – İS 1. yüzyıllar arasındaki bir dönemde İran’da, çoğunlukla saray muhafızları olan seçkin süvari birliklerinin eğitim oyunu olarak ortaya çıktı. İran’dan Arabistan’a, ardından Tibet, Çin ve Japonya’ya geçti. 13. yüzyılda Hindistan’ı fetheden Müslümanlar aracılığıyla bu ülkede de hızla yayıldı. Assam’daki İngiliz çay üreticileri 1859’da Siçar’da ilk polo kulübünü kurdular. O sıralarda takımlar sekiz oyuncudan oluşuyordu ve oyunun hemen hiçbir kuralı yoktu.

Poloyu ABD’ye 1876’da sporcu ve gazete yayımcısı Gordon Bennett tanıttı. İzleyen dönemde takımların oyuncu sayısı önce beşe, ardından ABD’de 1881’de, İngiltere’ de de 1883’te bugünkü sayısına indi. İlk uluslararası karşılaşma, 1886’da konan ve daha çok ABD ile İngiltere’nin çekiştiği Westchester Kupası’yla başladı. 1890’da kurulan Polo Birliği (sonradan ABD Polo Birliği) kuralların standartlaşmasını sağladı. ABD dışında polonun yönetici organı, birçok ulusal kuruluşla bağı bulunan Hurlingham Polo Birliği’dir. 1920’lerde ve 1930’larda Arjantin’de de yaygınlaşan polo Arjantin’in ulusal sporu oldu.

Polo Oyun Kuralları ve Özellikleri

Polo, 274,3 m (300 yarda) uzunluğunda ve 146,2 m (160 yarda) genişliğinde açık bir çim sahada oynanır. Sahanın iki ucundaki kalelerin direkleri arasındaki uzaklık 7,3 m’dir. Sayı yapmak için topu kaleye sokmak gerekir. Oyun başlarken takımlar sahanın ortasında karşılıklı dizilirler. Oyunda saha içinde iki atlı hakem, ayrıca yan çizgide bir başhakem görev yapar. Oyunu başlatmak için hakemlerden biri topu iki takımın arasına atar. Maç, her biri 7,5 dakika süren ve chukkar, chukker ya da chukkal (Hintçe çakar’dan) denen altı devreden oluşur. Bir maç Arjantin’de sekiz, İngiltere ve kara Avrupa’sında dört chukkar dan oluşur.

Takımdaki oyuncuların görevleri farklıdır; 1 numara forvet, 2 numara oyun kurucu, 3 ve 4 numaralarsa savunma oyuncularıdır. Polo maçlarında handikap sistemi uygulanır. Buna göre her oyuncu oyun becerisine göre -2 ile +10 gol değeri arasında bir değerle derecelendirilir.

Advertisement

Açık havada oynanan poloda bambu ya da söğüt kökünden, çapı 8,3 cm, ağırlığı 113,4 gr olan bir top kullanılır. Polo sopasının uzunluğu 112-135 cm arasındadır. Sopanın ucunda 24,2 cm uzunluğunda bir tokmak bulunur. Sopanın toplam ağırlığı 198,5 gr kadardır. Topa sopanın ucuyla değil yanıyla vurulur.

Kapalı polo sahası 91,4 m uzunluğunda ve 45,7 m genişliğindedir. Şişirme deriden topun çapı 11,5 cm, ağırlığı en az 170 gr’dir. Takımlar üçer oyuncudan oluşur. Ufak farklılıklar dışında açık havada oynanan polonun kuralları kapalı sahada da geçerlidir.


Leave A Reply