Pompa Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Pompa nedir, ne amaçla kullanılır? Pompa çeşitleri nelerdir? Pompa ve çalışması hakkında kısaca bilgi.

Pompa Nedir? Ne İşe Yarar?

Advertisement

Sıvıların iletilmesinde kullanılan tulumbalara «pompa» denir. Bütün pompalar iletecekleri sıvılara göre özel malzemeden yapılır. Bu arada, asitlerin iletilmesinde kullanılanlar, asidin cinsine göre, ebonit, kurşun, alüminyum, demir gibi maddelerden yapılır.

Pompalar «pistonlu», «döner», «merkezcil» ve «diyaframlı» olmak üzere dörde ayrılır:

Pistonlu Pompalar. — «Levha pistonlu», «dalma pistonlu» olmak üzere iki tiptir. Levha pistonlu pompa sıvıları 50 – 70 m. ye kadar çıkarabilir. Bu pompalar çift etkilidir. Her iki yana hareketleri sırasında hem emme, hem de basma yaparlar.

Döner Pompalar. — Devamlı bir emme basma sağlaması bakımından pistonlu pompalardan daha kullanışlıdır. Bu pompalara örnek olarak «mouvex» pompası gösterilebilir. Sabit bir silindir içinde dönebilen daha küçük bir silindirden meydana gelmiştir Silindir, içinde döndüğü silindirin iç çeperlerine sürtünerek, önünden geçtiği emme – basma deliklerinden sıvıyı emer, öteki delikten basar şeker fabrikalarında şurup, melas iletmede bu pompalar kullanılır.

Advertisement

Merkezcil Pompalar. — Ötekilerden daha yüksek verimle çalışan pompalardır. Bir mil yardımıyla dönen bir çarktan, ya da türbinden meydana gelmiştir .

Diyaframlı Pompalar. — Bunlarda piston görevini dışmerkezli (eksantrik) koluna bağlı bir diyafram görür. Eksantrik çubuğunun uzama, kısalma hareketi diyaframı aşağı yukarı hareket ettirir, bir piston işi gören bu diyafram, emme-basma ile, sıvıyı iletir.


Leave A Reply