Pompidou Merkezi Nerededir? Pompidou Merkezi Özellikleri Nelerdir?

0

Pompidou Merkezi nerededir? Paris’te yer alan bir kültür merkezi olan Pompidou Merkezi özellikleri ve hakkında genel ve tarihi bilgiler.

Pompidou Merkezi Nerededir? Pompidou Merkezi Özellikleri Nelerdir?

Advertisement
Pompidou Merkezi Nerededir?

Pompidou Merkezi, Fransızca tam adı Centre National d’art et de Culture Georges Pompidou (Georges Pompidou Ulusal Sanat ve Kültür Merkezi), Paris’in tarihsel Marais semtinde, Beaubourg Caddesi üzerinde yer alan kültür merkezi. Yapımına Georges Pompidou’nun cumhurbaşkanlığı döneminde başlandığı için merkeze onun adı verilmiştir.

31 Ocak 1977’de Fransa cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing tarafından açılan Pompidou Merkezi, bir sanayi yapısını anımsatan ve çevresindeki başka yapıların ikinci planda kalmasına neden olan etkileyici dış görünüşüyle, dış yüzünde yer alan parlak renkli boruları, merdiven tüpleri gibi öğeleriyle dikkati çeker. Mimarları İtalyan Renzo Piano ve İngiliz Richard Rogers’tır. Pompidou Merkezi kısa zamanda Paris’in en önemli ilgi odaklarından biri durumuna gelmiştir ve yeryüzünün en çok ziyaretçi çeken kültür evlerinden biri olduğu sanılmaktadır.

20. yüzyıl görsel sanatları için bir müze olarak kurulmuş olan merkezde birbirinden ayrı çeşitli etkinliklerin yer alması düşünülmüştür. Çağdaş resim sanatına ilişkin koleksiyonu, devletin elinde bulunup da o zamana değin çeşitli yerlerde dağınık biçimde sergilenen tabloları bir araya getirmektedir. Ayrıca çağdaş sanat çalışmalarının sergilendiği ya da gösteriye sunulduğu salonları vardır. Bunlara ek olarak büyük bir kitaplığı, bir endüstri tasarımı merkezi, bir film müzesi ve ünlü Fransız besteci ve orkestra şefi Pierre Boulez’nin yönetiminde Akustik Müzik Araştırmaları ve Eşgüdüm Enstitüsü (IRCAM) adında önemli bir deneysel müzik merkezi de bulunmaktadır. Özellikle çağdaş müzik çalışmalarına yönelen bu merkezde bir konser salonu, prova odaları ve stüdyolar yer alır.

Advertisement


Leave A Reply