Ponape Adası Nerededir? Ponape Adası Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0

Ponape Adası nerededir? Mikronezya’ya bağlı Büyük Okyanus’da yer alan bir ada olan Ponape Adası hakkında coğrafi bilgiler.

Ponape Adası Haritası

Ponape Adası Haritası

Ponape Adası, pohnpei ya da ascension olarak da bilinir. Büyük Okyanusun batı kesimindeki Caroline Adalanndan biri. Çevresindeki atollerle birlikte Mikronezya Federe Devletleri’ne bağlı eyaletlerden birini oluşturur. Volkanik kökenli olan ada kabaca kare biçimindedir. Üzerinde mercan takkeleri yükselir. Yüzölçümü 334 kilometrekaredir. Yüksekliği Totolom Dağında 791 metreye ulaşır. Verimli, bol yağış alan toprakları ve tropik bitki örtüsü nedeniyle “Mikronezya’nın bahçesi” olarak adlandırılır. Nukuoro ve Kapingamarangi’de yaşayan Polinezyalılar dışında nüfusun büyük bölümünü Mikronezyalılar oluşturur.

Advertisement
Adadaki başlıca tarihsel yapı

Doğu kıyısındaki lagünün üzerinde yer alan ve Nan Madol olarak adlandırılan, Tarih öncesinden kalma 92 platformdur. Adada bulunan kent kalıntısında, bir zamanlar bütün adayı yöneten Sau Deleur hanedanına ait kral mezarları vardır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra Mikronezva Milletler Cemiyeti kararıyla Japonya’nın mandasına bırakılınca Ponape , yönetim merkezlerinden biri oldu. 1947’de Mikronezya Federe Devletleri’nin öteki kesimleriyle birlikte ABD yönetimindeki Birleşmiş Milletler Pasifik Adaları Vesayet Bölgesi’nin bir parçası oldu ve 1986’da vesayet yönetimine son verilene değin bu konumunu korudu.

Adadaki başlıca yerleşmeler Mikronezya Federe Devletleri’nin başkenti ve Ponape eyaletinin merkezi olan Kolonia ile Metalanim ve Ronkiti’dir. Başlıca eğitim kurumu Kolonia’daki Communitv College of Micronesia’dır.

Advertisement


Leave A Reply