Pop ve Rock Müziğinin Doğuşu Gelişimi Tarihçesi ve Önemli Sanatçıları

0

Pop ve rock müzik nedir? Pop ve rock müzik nasıl ortaya çıktı, tarihçesi, gelişimi, özellikleri, önemli müzisyenleri hakkında bilgi.

Pop ve Rock Müzik;

Pop ve rock müzik günümüz popüler kültürünün önemli öğeleridir. Birçok formda karşımıza çıkabilir. Radyoda duyduğumuz dikkat çekici bir melodiden, ritmik bir soul şarkıya veya ilgi çekici bir rock konserine kadar değişkenlik gösterebilir.

Günümüzde pop ve rock müzik tüm dünyada üretilmektedir. Genellikle yerel müzik türlerinden etkilense de pop ve rock tınısına hâkim bu şarkılar, 1950’lerde ABD’de ortaya çıkan bu türün bir parçasıdır.

Rock and roll kökeni

Elvis Presley, Chuck Berry, Jerry Lee Lewis gibi Amerikan rock and roll şarkıcılan 1950’lerin sonlarına doğru popüler oldular. Yaptıklan müzik güneyde ortaya çıkan blues tarzı geleneksel ve folklorik müzikten, Batı ve caz müziğinden etkilenmiştir. Bu starların her biri rock and roll müziği yapsalar da birbirinden farklı bir özellikleri vardı. Ay-nca akılda kalan ve ilgi çekici sahne performanslarına sahiptiler.

Şarkı sözü yazarlığı ve siyaset

Folk müzik, şarkı sözlerinde siyasi düşüncelerin bulunduğu ilk müzik türüdür. 1930 ve 1940’larda Amerikan şarkı sözü yazarı Woody Guthrie şarkılarında yoksulluk ve ülkedeki eşitsizliklerden söz etmiştir. Müziği 1960’lann tüm folk müzik şarkıcılarına (Joan Baez ve Bob Dylan) ilham vermiştir. Baez ve Dylan’ın şarkılarındaki savaş karşıtı görüşler o dönem Vietnam Savaşına girilmesinden duyulan sıkıntıları anlatıyordu. Aynı duygular 1969’da New York Eyaleti’nde yapılan devasa rock festivali Woodstock’ta da dile getirildi.

bob marley

Bob Marley – Kaynak: commons.wikimedia.org

O zamandan sonra birçok pop şarkı politik mesajlar vermeye çalışmış veya sosyal bir görüşü desteklemiştir. 1970’lerde Bob Marley ve Peter Tosh gibi reggae sanatçıları sosyal ve ahlaki olaylarla ilgili şarkı sözleri yazmışlardır (özellikle siyah insanların durumunu anlatan konularla ilgili). 1985’te gerçekleşen birçok ünlü grubun sahne aldığı büyük müzik organizasyonu Live Aid, Afrika’daki açlık sorununu hafifletmek amacıyla 40 milyon pound toplanmasını sağlamıştır. 1980’lerin sonlarından itibaren sanatçılar rap ve ragga tarzıyla keskin bir bakış açısından kişisel düşüncelerini ifade etmişlerdir.

Ancak şu bir gerçektir ki Popun Kralı ünvanı yaptığı tüm çalışmalar ve çekmiş olduğu klipler ile hala Michael Jackson’Dır. Onun üzerine bir kişinin daha pop dünyasına gelmesine zor gözü ile bakılmaktadır.

Dans müziği

Pop müzik, ciddi politik ve sosyal mesajlar verebilirken aslında asıl amacı insanları eğlendirmek ve dans etmelerini sağlamaktır. Bu durum özellikle 1970’lerde ortaya çıkmış olan soul ve disko tarzı müzik için geçerliydi. Tekno, hip hop ve jungle beat müzik türleri 1990’larda kulüplerde çok ünlü olmuş ve başarılarını daha da ileri taşımışlardır. Dans ritmi önem bakımından öncelikli sıraya sahip olmuş, melodi ve ses ikinci sıraya yerleşmiştir.

Dans müziği evde ya da radyodan dinlenebilir, ancak kulüp ya da disko gibi daha sosyal bir ortamda dinlenmeye daha uygundur. 1980 ve 1990’ların milyonlarca satış yapan Madonna ve Britney Spears gibi pop sanatçıları, güzel sahneleri dans edilebilir bir ritim, heyecan verici söz ve melodilerle birleştirmiştir. Başarılarının en önemli nedenlerinden biri de gençlere cazip gelecek bir görselliğe sahip olmalarıdır. Televizyon ve medyanın kullanılması yoluyla da onları tanımayan kalmamıştır.

Pop imajları

Bir pop şarkıcısının başarılı olması için farklı bir görünüme sahip olması ve sahne tavrı edinmesi gerekir. Kıyafetlerde tarz yaratmaları ve halk tarafından hemen fark edilecek saç stilleriyle ön plana çıkmaları gerekmektedir.

Kasetlerin satışını artırmak için üretilen video klipler, imaj ve sunumu çok daha önemli hâle getirmiştir. 1970’lerin sonlarında çok tiyatrovari bir tarza sahip olan Queen gibi gruplar bu durumdan gerçekten fazlasıyla yararlandılar. Oyunculukla dolu video küpleri albüm satışlarını artırdı. 1981’de müzik kanalı MTV’nin açılması, hiçbir albümün video klip olmadan tamamlanmış sayılmayacağı anlamına geliyordu.

Pop müzik, TV ve film arasındaki bağ zamanla daha da güçlendi. Avustralya dizisi Komşular’ın oyuncuları Jason Donovan, Kyle Minogue gibi televizyon karakterleri müzik listelerinde başarılar elde ettiler ve film müziklerinin çoğunda pop müziğe yer verildi. Madonna, Sting, David Bowie gibi birçok müzik sanatçısı iyi filmlerde oynadılar.

michael jackson

Pop müzik ve teknoloji

Geleneksel usûlde pop veya rock sanatçıları önce şarkı sözlerini yazar, daha sonra gitar ya da piyano kullanarak bu sözlere uygun melodileri ve düzenlemeleri oluştururlardı. Oluşturulan şarkılar, stüdyolarda grup tarafından kayda alınır ve promosyon konserleri verilirdi.

Günümüzde pop müzik, çoğunlukla bilgisayar yazılımları ve stüdyo düzenleme teknikleri kullanılarak yapılıyor. Artık pop müzik kayıt edilmiyor ve sahne performansları sergilenemiyor. Ayrıca TV ve videoların gelişmesi yeni albümlerin turnelerle promosyon çalışmasının yapılmasına duyulan ihtiyacı da oldukça azalttı. Ancak buna rağmen 1990’larda Oasis gibi gruplar geleneklere uyarak yeni albümlerini canlı performanslarla sergilemeyi tercih ettiler.

Müzik endüstrisi

Pop ve rock müzik endüstrisi, birçok ülkede binlerce insana çalışma olanağı yaratan önemli bir endüstri hâline geldi. Liste başı çalışmalar, tüm dünyaya milyonlarca satış yaparak ülkenin ihracatına ve mal varlığına önemli katkıda bulunur. Günümüzde müzik endüstrisi büyük bir sektördür. Yıldızların çoğu büyük ve çok uluslu hukuk firmalarının danışmanlıklarından yararlanırlar ve birçok yönden herhangi bir ürün gibi promosyon anlamında pazarlanırlar.


Leave A Reply