Popcorn Lung Hastalığı Nedir? Belirtileri Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

0

Popcorn lung hastalığı nedir, nasıl bir hastalıktır? Popcorn lung hastalığının belirtileri ve sebepleri nelerdir, teşhis ve tedavi hakkında bilgi.

Popcorn Lung Hastalığı

Popcorn Lung Hastalığının sebebi nedir?

2004’te ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 2000 yılında Missouri’deki bir patlamış mısır fabrikasındaki işçilerde birkaç bronşiolitis obliterans vakası bildirmiştir. NIOSH (Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü) tarafından yapılan araştırmanın ardından, patlamış mısıra tereyağı tadı vermek için diasetil (2,3-bütandion) olarak adlandırılan bir aroma ajanının kullanıldığı öğrenildi. Bu kimyasal aromanın teneffüs edilmesi, muhtemelen bu akciğer hastalığının gelişmesine sebep oldu.

Popcorn Lung Hastalığı (bronşiolitis obliterans) genellikle kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde görülen öksürük ve nefes darlığı semptomlarına benzer. Bu hastalığın geri dönüşü şu anki imkanlarla mümkün değildir.

2,3-pentanedion adı verilen diasetil benzeri bir başka kimyasalın da hastalığın bir nedeni olmasından şüpheleniliyor. Hem diasetil hem de 2,3-pentandion, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve paketlenmesi sırasında havaya bırakılır. Bu iki kimyasal madde, alfa-diketonların kimyasal sınıfının üyesidir. Bu kimyasal sınıfın diğer üyeleri CDC’ye göre benzer akciğer hasarına neden olabilir, ancak henüz incelenmemiştir.

Popcorn Lung Hastalığının diğer nedenleri, aşağıdaki kimyasallardan bazılarına bağlı olabilir.

 • Asetaldehit
 • Formaldehit
 • Kükürt dioksit
 • Azot oksitler
 • Klor
 • Hidroklorik asit
 • Amonyak
 • Metal oksitler (kaynak esnasında oluşur)
 • Hardal gazı (kimyasal silah)

elektronik sigara

Elektronik sigara, Popcorn Lung hastalığına neden olabilir mi?

2015 yılında Çevresel Sağlık Perspektifi Dergisinde yayınlanan bir araştırma, Popcorn Lung hastalığı ile ilişkili zararlı kimyasalların, özellikle de genç içicilere hitap eden meyve ve şeker gibi lezzetlere sahip birçok aromalı e-sigarada mevcut olduğunu gösterdi. Test edilen 51 aromalı e-sigaranın, 47 sinin içinde aroma veren kimyasallar, 39 unun içinde de diasetil bulundu. Bu e-sigara yoluyla ciddi akciğer hasarına neden olabilecek kimyasallara maruz kalma ihtimalinin tehlikeli bir seviyede olduğuna işaret eder.

Popcorn Lung hastalığının belirtileri nelerdir?

Popcorn Lung hastalığının belirtileri öncelikle öksürük ve nefes darlığıdır. Bu semptomlar yavaş yavaş ve sinsice gelişebilir ve zamanla semptomlar ilerler. Popcorn Lung hastalığının diğer belirtileri şunlardır:

 • Ateş
 • Öksürük (kronik olabilir)
 • Nefes darlığı (özellikle egzersiz sırasında)
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı

Genel olarak, semptomlar tütünle ilişkili kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astıma çok benzemektedir, teşhis zor olabilir.

Popcorn Lung hastalığı nasıl teşhis edilir?

Bronşiyolitis obliterans akciğerinin tanısı kapsamlı bir öykü alınarak başlar ve tanıyı doğrulamak için ek test yapılmalıdır. Akciğer fonksiyon testleri (spirometri), göğüs radyografisi ve BT taramaları, genellikle, bir ön tanıyı belirlemeye yardımcı olmak için yapılır. Bronşiolitis obliterans tanısını doğrulamak için genellikle açık akciğer cerrahi prosedürü gerektiren akciğer dokusu biyopsisi gereklidir. Hastalık akciğer dokusunda rastgele yerleşmiş olabilir, bu da patologların doğru tanı koyma işini zorlaştırır.

Popcorn Lung hastalığının tedavisi nedir?

Popcorn Lung hastalığının birincil tedavisi, diasetil grubuna maruz kalmanın ortadan kaldırılmasıdır. Bu kimyasala maruz kalan işçiler için özel yüz kaplamaları ve solunum maskeleri gereklidir. Bazı durumlarda, kişi diasetil olarak ortamdan uzak kalmalıdır.

Tüketiciler için, diasetil maruziyetinden kaçınılmalıdır. Bazı insanlarda, proses yeterince erken teşhis edildiğinde, bu, belirtilerin kademeli olarak azalmasına neden olacaktır. Steroidler, antibiyotikler ve oksijen, belirtileri tedavi etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, diğerlerinde, hastalık ilerleyebilir ve hatta akciğer transplantasyonunu (nakli) gerektirebilir.

Popcorn Lung hastasının ömrü ne kadardır? Ölümcül mü?

CDC’ye göre, çoğu birey Popcorn Lung hastalığı için uygulanan tıbbi tedavilere çok az tepki gösteriyor ya da hiç yanıt vermiyor. Bununla birlikte, bir kişiye erken teşhis konursa ve kimyasallara maruz kalma durdurulursa, kronik öksürük gibi semptomların azalması sağlanabilir.


Leave A Reply