Portakal Yağının Faydaları Nelerdir? Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

0

Portakal yağı nedir? Portakal yağının faydaları nelerdir? Portakal yağı kullanımı nasıldır? Portakal yağı ile ilgili olarak genel bilgiler.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir? Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Kaynak: pixabay.com

Portakal yağı nedir?

Portakal yağı, botanik dünyasında “citrus sinensis” adı verilen portakal bitkisinin özütülmesiyle elde edilmektedir. Portakal yağı nasıl yapılır sorusunun cevabı ise soğuk presleme yöntemi denilen bir yöntemle portakalın kabuğundan çıkarılması şeklindedir. Uçucu özellikte bir yağ olan portakal yağı; bu işlem sayesinde kimyasal maddelerden de arındırılarak doğal bir şekilde kullanılabilmektedir.

Portakal yağı bir açıdan da portakal suyunun bir yan ürünü olarak da piyasalarda kabul görmektedir. Bir portakaldan çıkartılan portakal yağının kullanım ömrü yaklaşık 6 ay gibi bir süreci görebilmektedir. Özellik olarak tatlı bir narenciye kokusuna sahip olan portakal yapı, insan metabolizmasında gaz giderici, spazm çözücü, yatıştırıcı, antiseptik, antidepresan ve afrodizyak etki sağladığından pek çok amaç uğruna kullanılabilecek doğal ve güvenilir bir ürün olarak göze çarpmaktadır. Bu portakal yağları da kendi aralarında acı portakal yağı ve tatlı portakal yağı olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Portakal yağının faydaları nelerdir?

Portakal yağı kullanım için açıldığında, etrafa sanki taze bir portakal meyvesinin kesildiği anda verdiği hoş ve tatlı kokuyu vermektedir. Bu kokunun kuvvetli etkisi, bizi enerji açısından harekete geçirerek daha canlı ve daha pozitif bir ruh haline sokmaktadır. Ruh halimize olan bu etkisinden dolayı antidepresan özellikler gösteren portakal yağı; özellikle kadınların adet dönemlerinde ve menopoz dönemlerinde sık sık kullanılması gereken bir yağ olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Portakal yağının ağrı kesici özelliği, romatizmal hastalıklardan dolayı sık sık ağrı çeken bireylerin kullanmasına uygun doğal bir üründür. Vücudunuzda romatizmadan dolayı ağrı çeken bölgelere bu yağla birlikte masaj yapıldığı takdirde ağrı seviyesinde ciddi düşüşler olduğu gözlemlenmiştir.

portakal suyu

Kaynak: pixabay.com

Psikoloji alanında “anksiyete” olarak adlandırılan kaygı durumun rahatsızlığının alternatif tıp alanındaki tedavi yöntemlerinden ilki, portakal yağı terapisidir.

Bu yağla yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde portakal yağının anksiyete gibi hastalıkları olan bireylerin üzerinde gevşetici ve daha rahat hissettirici etkiler ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.

Vücutta tahriş meydana gelmiş herhangi bir bölgede, portakal yağının iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir. Bu yağ tahriş olan bölgeyi nemlendirerek daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde de portakal yağının saça faydaları konusu gündeme gelmektedir. Saça sürülen portakal yağı sayesinde eğer saçınızda ve saç diplerinizde mevcut bir problem bulunuyorsa portakal yağı bu problemleri ortadan kaldırabilme özelliğine sahiptir.

Saç köklerini güçlendirerek aynı zamanda tahriş problemi yaşayan saç diplerini de olması gereken sağlıklı yapıya getiren portakal yağı, öte yandan yıpranmış saçlara da müdahale ederek kökten uca besler ve güçlendirir. Bu konuyla alakalı en iyi çözümü almak isteyen kişilerin saçlarının uzunluğuna göre hazırladıkları zeytin yağının içerisine aynı oranda portakal yağını karıştırıp saç diplerinden saç uçlarına kadar saçlarına uygulamaları ve bu ürünüm 1 saat saçlarında beklettikten sonra hafif hareketlerle yıkamaları yeterlidir.

Portakal yağı, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi antiseptik özellikler gösterebilen bir yağdır.

Bu özelliği vücutta mikropların yayılabilmesini engellemektedir. Ağzında yara olan kişilerin ya da bademciklerinde iltihap gibi hastalıkları olan kişilerin portakal yağını gargara gibi kullanmaları, metabolizmalarındaki bakterileri yok etmeye ve hastalıklarının kısa sürede sonlanmasına sebep olacaktır. Bu tip bir uygulamayı bir bardak miktarındaki ılık seviyede suya bir kaç damla portakal yağı sıkarak yapmak mümkündür.

Cinsel konularda problemler yaşayan bireylerin doğal bir çözüm yöntemi olarak portakal yağına başvurmaları muhtemeldir. İçeriğindeki afrodizyak etki sayesinde portakal yağı, hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel istekliliğin artmasını sağlamaktadır.

Diğer aromatik yağlar dediğimiz uçucu yağlarda da olduğu gibi kronik rahatsızlıkları bulunan bireylerin bu tip ürünleri kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin ya da hamilelik sürecinde olan kadınların bu tip yağları kullanmadan önce mutlaka bir uzman kontrolüne giderek bu yağı kullanıp kullanamayacaklarını teyid ettirmeleri gerekmektedir.

portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakal yağı kullanımı nasıldır?

Portakal yağı ihtiyaç duyulması halinde vücuda sürülme vasıtasıyla bir masaj ürünü olarak kullanılabilmektedir. Portakal yağının istenirse bir yağla karıştırılarak kullanılması, bir bez yardımıyla vücuda uygulanması mümkün olmaktadır. Bu noktada da mutlaka dikkat edilmesi gereken kısım, bu tip yağların direkt olarak cilde boca edilmemesi, inceltme denilen işlemden geçirildikten sonra nazikçe deriye sürülmesidir.

Portakal yağının ferahlaştırıcı etkisinden yararlanmak isteyen bireyler, evlerinde küvetleri varsa içerisine ılık seviyede su doldurup sonrasında bu suya bir kaç damla portakal yağı ekleyerek suyun içerisinde vücutlarını dinlendirebilirler.

Bu tip yağların uygulama aşamasında çoğu uzman tarafından tercih edilen kısım, avokado yağı ve jojoba yağı gibi örneklendirilecek “taşıyıcı yağlar”la birlikte uygulanması gerekliliğidir.

Aynı zamanda ayakta durarak yıkanma şeklinde duş alan bireylerin, vücutlarını temizledikleri liflerine bir kaç damla portakal yağı damlatarak bu şekilde ciltlerine portakal yağının faydalarını aşılamaları mümkün olmaktadır.

Son olarak bulundukları ortamın havasını daha ferah yapmak için çözüm arayan kişilere, suyun içerisine bir miktar portakal yağı ekleyip ardından bunu fıs fıs şeklinde odanın her kısmına sıkmaları önerilmektedir.


Leave A Reply