Portakalın Saç İçin Faydaları ve Saç Bakımında Kullanımı

0

Portakalın ve portakal kabuğunun saç sağlığına ve güzelliğine ne gibi faydaları vardır? Saç sağlığı için portakalı nasıl kullanmalıyız, açıklamaları.

saç

Kaynak: pixabay.com

Portakalın Saç İçin Faydaları

Cildimize birçok faydası olmasının yanı sıra, portakal, saçlarınızı güçlendiren bazı hayati besin maddeleri içerir. Bu meyve aşağıdaki yollarla saçınıza faydalı olabilir.

Advertisement

Mükemmel Bakım Kremi

Portakal suyu, saçlarınız için mükemmel bir bakım kremidir.. Bir portakalın suyu ve biraz suya bir kaşık bal ilave ederek evde bir krem hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı şampuanlanmış saçlarınıza uygulayın ve 5-10 dakika bekletin, sonra yıkayın. Bu size sağlıklı, parlak ve güzel saçlar sağlayacaktır.

Portakal

Kaynak: pixabay.com

Saçın Uzamasını Hızlandırır

Portakalda bulunan C vitamini, biyolojik flavonoidlerle birlikte saç derisindeki dolaşımın hızlanmasına yardımcı olur ve bu da saç derisini uyarır. Portakal ayrıca, folik asit, saç büyümesi için hayati bir vitamin olan B vitaminin içerir.

Insonitol saç dökülmesini önleyen ve saç büyümesini hızlandıran başka bir B vitamini formudur. Bu nedenle, düzenli olarak portakal tüketimi, bu besinlerin alımını artırmanın mükemmel bir yoludur.

portakal

Kaynak: pixabay.com

Kepek Tedavisi

Portakal kabuklarını kaynatarak bu su ile bir durulama suyu hazırlayabilirsiniz. Ertesi gün bu suyu süzün ve kepekleri gidermek ve parlak bir saç elde etmek için saç durulama suyu olarak kullanın.

Advertisement

Portakalla Evde Saç Yapılabilecek Saç Maskeleri

Parlak saçlar için portakal maskesi

Bir bütün portakalı kabuğuyla alın ve küçük parçalar halinde kesin. Bir macun haline getirin ve saçınıza ve saç derinize uygulayın. Macunu uygularken köklerinize ulaştığınızdan emin olun. Maskeyi birkaç saat açık tutun ve yumuşak ve parlak saçları ortaya çıkarmak için yıkayın. Saçınızı canlandırmak için bu maskeyi haftada bir kullanabilirsiniz.

Yağı kontrol etmek için ev yapımı portakal şampuanı

Tüm zararlı kimyasallardan arınmış ve yağlı saç derisini kontrol etmede mağazadan aldığınız kadar etkili olan ev yapımı bir şampuan yapabilirsiniz. Kendi ev yapımı portakal şampuanınızı yapmak için biraz kaliteli portakal esansiyel yağına, biraz karbonat ve biraz suya ihtiyacınız olacak. Bir yemek kaşığı kabartma tozu ile 1 bardak suyu karıştırın ve 7-8 damla tatlı portakal esansiyel yağı ekleyin. Bunu bir şişede saklayın ve her kullanımdan önce iyice çalkalayın.


Leave A Reply