Portekiz Usulü Kremalı İstakoz Tarifi

0

Portekiz Usulü Kremalı İstakoz nasıl pişirilir? Kullanılan malzemeler, yapılışı, Deniz ürünleri tarifleri, İstakoz Tarifleri.

Portekiz Usulü Kremalı İstakoz

Advertisement

Portekiz Usulü Kremalı İstakoz Tarifi

Kullanılacak malzeme (4 parça):
1 kiloluk bir ıstakoz,
80 gram margarin yağı,
1/5 litre çiğ krema,
2 çorba kaşığı domates salatası,
1 baş soğan,
1 tutam acı kırmızı biber,
yeteri kadar tuz,
1 kadeh Brandy.

Yemek Tarifi:
Istakoz bol suda yıkanıp canlı olarak doğrama tahtasına oturtulur ve önce birer bıçak darbesinde kolları kesilir. Gene keskin bir bıçakla bir darbede ıstakozun kafasını kuyruğundan ayrılır. Kuyruk bölümünü üçer santim eninde yuvarlak dilimlere (kabuğuyle birlikte) doğranır. Bunların barsak görevini yapan siyah şeridi çıkarılır. Dilimleri, başı ve kolları bol suda iyice yıkanıp süzülür. Güvece veya demir bir tavaya 50 gram margarin yağıyla rendelenmiş soğan konulup bunlar kavrulur. Soğanlar pembeleşince ıstakoz parçaları kolları ve başıyla birlikte eklenir ve bunlar, da tahta bir kaşıkla karıştırarak on dakika kadar kuvvetli bir ateşte kızartılır.

Brandy püskürterek dökülür. Birkaç defa ıstakoz parçaları karıştırılmalı ve sonra ılık suyla veya et suyuyla sulandırılmış domates salçasını dökmelidir. Tuzunu ve kırmızı biberini serptikten sonra on dakika daha ara ara karıştırarak pişirilir.

Bu süre sonunda çiğ krema çırpılıp ıstakozların üstüne dökülür ve beş dakika daha pişirilir.

Advertisement

Bu süre sonunda ıstakoz parçaları süzerek çıkarılır ve servis tabağına konur ve sıcak bir yerde tutulmalıdır. Salça ince delikli bir tel süzgeçten geçirilir. İçine margarin yada yağ ilave ederek pişirilir ve iyice karıştırılıp ıstakoz parçalarının üzerine dökülür.

Bu yemeğin yanında 4 kişilik bir pirinç pilâvı pişirilir ve birlikte servis yapılır.


Leave A Reply